Spotkanie "na szczycie" ws. K2. "Wicepremier Gliński był przed laty na wyprawie"

Polscy himalaiści spotkali się z ministrem kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotrem Glińskim, żeby omówić plan organizacji kolejnej zimowej wyprawy Polaków na K2.

Wicepremier Gliński był przed laty na wyprawie w Indiach, w Himalajach Garhwalu na siedmiotysięczniku Dunagiri. Idąc tym tropem, poczyniliśmy zabiegi o spotkanie z panem ministrem, by porozmawiać m.in. o możliwości współfinansowania planowanej na sezon zimowy 2021/22 polskiej wyprawy na K2 - powiedział uczestnik ostatniej wyprawy na K2, Piotr Tomala. 

Zobacz wideo Kapitalny gol Giovanniego Reyny z Borussii Dortmund [ELEVEN SPORTS]

Wiceminister Gliński spotkał się z himalaistami w sprawie wyprawy na K2 w sezonie 2021/2022

Plany polskiej wyprawy obejmują kolejny sezon, a niektóre wyprawy są planowane już teraz: komercyjna organizowana przez agencję Seven Summits Trek, z Waldemarem Kowalewskim, który zdobywał K2 latem 2019, a także prowadzone przez Islandczyka Johna Snorri, czy Nirmala Purję, który sezonie 2019 w ciągu 189 dni zdobył wszystkie 14 ośmiotysięczników z tlenem, czym ustanowił rekord świata.

K2 to jedyny z ośmiotysięczników, którego ludziom nie udało się zdobyć zimą. Polacy stali na dziesięciu spośród czternastu ośmiotysięczników jako pierwsi w świecie. Poprzednia narodowa zimowa wyprawa na K2, którą wsparło ministerstwo Sportu, odbyła się w sezonie 2017/2018, ale nie zakończyła się zdobyciem szczytu.

Jak poinformował portal wspinanie.pl, niebawem próbę zimowego wejścia na K2 podejmie Magdalena GorzkowskaPolka zaatakuje ostatni niezdobyty zimą ośmiotysięcznik w ramach wyprawy InPost K2 Winter 2020-2021.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.