Siatkówka. Transfer Muzaja zablokowany! ONICO Warszawa o finał zagra bez Kurka i jokera medycznego

Jeszcze dziś rano Maciej Muzaj wpisany był w system jako zawodnik ONICO Warszawa, stanowiąc jokera medycznego za kontuzjowanego Bartosza Kurka. Polska Liga Siatkówki ostatecznie zablokowała jednak transfer.
Zobacz wideo

Najczęściej punktujący zawodnik sezonu 2018/2019 PlusLigi, Maciej Muzaj, po zakończeniu rozgrywek w Treflu Gdańsk miał zasilić szeregi ONICO Warszawa. Wszystko przez kontuzję grającego tam Bartosza Kurka, który w czwartek przejdzie skomplikowaną operację pleców.

Komisja lekarska działająca przy Polskim Związku Piłki Siatkowej udzieliła półfinalistom PlusLigi zgody na transfer. Zawodnik był już wpisany do Ogólnopolskiego Systemu Ewidencji Zawodników PZPS jako gracz ONICO, ale Polska Liga Siatkówki w ostatniej chwili (na dwie godziny przed pierwszym meczem półfinałowym ONICO - Jastrzębski Węgiel) zablokowała transfer.

- Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki SA, w związku ze złożoną kwestią przyznania prawa do ewentualnego transferu medycznego dla drużyny ONICO Warszawa, za kontuzjowanego Bartosza Kurka, zlecił w związku z tym niezwłoczne przygotowanie opinii prawnej przez jedną z renomowanych kancelarii. Poniżej treść kluczowych fragmentów tej opinii:

„W ocenie Kancelarii, zgodnie z literalnym brzmieniem § 63 ust. 6 Regulaminu, kwalifikacja zawodnika jako podstawowego zawodnika drużyny powinna być dokonywana w odniesieniu do wszystkich meczów drużyny, rozegranych przez drużynę od dnia rozpoczęcia danego sezonu rozgrywek do dnia wystąpienia przez klub z wnioskiem o przeprowadzenie transferu medycznego. Interpretacja pojęcia „podstawowy zawodnik drużyny” powinna w tym przypadku odnosić się do znaczenia i roli jaką zawodnik odegrał w ramach wszystkich meczów rozegranych przez drużynę w trakcie trwania sezonu. Przyjęcie odmiennej interpretacji przepisu § 63 ust. 6 Regulaminu prowadziłoby do wniosku, że za podstawowego zawodnika drużyny, kwalifikującego się do przeprowadzenia transferu medycznego, mógłby zostać uznany zawodnik, który w trakcie trwania sezonu zmienił przynależność klubową do nowego klubu i rozegrał w nowym klubie jeden mecz (wobec rozegrania przez drużynę znacznej ilości meczów od początku rozpoczęcia sezonu rozgrywek), podczas którego odniósł kontuzję, powodującą niezdolność do uczestniczenia w rozgrywkach sportowych w dalszej części sezonu. W ocenie Kancelarii nie jest prawidłowa wykładnia rozszerzając przepisu § 63 ust. 6 Regulaminu, zgodnie z którą, w przypadku zmiany przez zawodnika przynależności klubowej w trakcie trwania sezonu, kwalifikacja zawodnika jako podstawowego zawodnika drużyny powinna odbywać się od momentu uprawnienia tego zawodnika do nowego klubu. Zawodnik Bartosz Kurek od dnia uprawnienia do gry w ONICO Warszawa wystąpił w pierwszej szóstce drużyny w 13 meczach oraz uczestniczył w grze na boisku w 42 setach, wobec rozegrania przez ONICO Warszawa od początku sezonu rozgrywek 24 meczy. iorąc pod uwagę liczbę meczów, w których Bartosz Kurek wystąpił w pierwszej szóstce drużyny w stosunku do wszystkich meczów ONICO Warszawa, rozegranych w sezonie rozgrywek 2018/2019, Zawodnik ten w świetle przepisów Regulaminu nie powinien zostać uznany za podstawowego zawodnika drużyny, co powoduje, że nie jest możliwe przeprowadzenie transferu medycznego tego Zawodnika”.

W związku z powyższym Zarząd Polskiej Ligi Siatkówki SA stwierdza, że zgodnie z Regulaminem Profesjonalnego Współzawodnictwa, nie jest możliwe przeprowadzenie transferu medycznego za kontuzjowanego Bartosza Kurka - czytamy w komunikacie.

To oznacza, że resztę rozgrywek ONICO Warszawa zagra z jednym atakującym - Sharone Vernonem-Evansem, który do tej pory pełnił raczej drugorzędną rolę w zespole. W całym sezonie zdobył łącznie 46 punktów, a atakował 86 razy. Wystąpił w 11 meczach.

Pierwszy mecz półfinałowy ONICO Warszawa - Jastrzębski Węgiel rozpocznie się we wtorek o 20.30.

Więcej o:
Copyright © Agora SA