Sport.pl

Caster Semenya może startować z mężczyznami! IAAF odpowiada krytykom

Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) odniosło się do krytyki, która spadła na nie po wprowadzeniu nowych przepisów ws. zawodniczek z hiperandrogenizmem (nadmiarem męskich hormonów). - Nowe przepisy to efekt wielu lat badań i publikacji naukowych. Biegaczki z hiperandrogenizmem mogą zmienić dystans lub rywalizować z mężczyznami - czytamy w oświadczeniu.

Władze IAAF zapewniają w specjalnym oświadczeniu, że ich decyzja nie zamyka biegaczkom z nadmiarem męskich hormonów możliwości startów. - Mogą zmienić dystans lub rywalizować z mężczyznami - czytamy. Wśród takich zawodniczek jest Caster Semenya.

Zobacz wideo

Przypomnijmy, że Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) odrzucił 01.05 apelację Caster Semenyi ws. przepisów regulujących zasady rywalizacji biegaczek z naturalnie podwyższonym poziomem testosteronu. Od 8 maja biegaczki z nadmiarem męskich hormonów muszą go obniżać farmakologicznie. To przełom w świecie sportu. Rok temu federacja lekkoatletyczna RPA, w imieniu Semenyi, zaskarżyła do CAS przepisy Międzynarodowego Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych (IAAF) nakazujące zawodniczkom farmakologiczne zbijanie podwyższonego poziomu testosteronu. - Nowe przepisy to efekt wielu lat badań i publikacji naukowych. Wszystkie materiały trafiły do rąk sędziów Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie, który podjął decyzję po wielu godzinach przesłuchań i analiz - tłumaczą władze IAAF.

 W nowych przepisach IAAF pojawi się kobieca klasyfikacja - zawodniczki z zaburzeniami rozwoju płci (DSD). Badacze zaobserwowali ich przewagę w biegach od 400 m do jednej mili. Ich dominacji nie stwierdzono w sprintach oraz biegach na 5000 i 10000 m. Na tych dystansach żadne obostrzenia nie będą obowiązywać.

Caster Semenya cierpi na hiperandrogenizm, czyli nadmiar męskich hormonów. Zdaniem IAAF Semeya powinna być klasyfikowana jako mężczyzna, bo poziom testosteronu w jej organizmie jest zbyt wysoki. Zawodniczka z RPA przez lata dominowała w biegach na 800 metrów i 1500 metrów. Jest złotą medalistką z biegu na 800 metrów z igrzysk olimpijskich Rio de Janeiro w 2016, oraz srebrną z 2012 roku. Semenya sięgała też po złote medale w biegu na 800 metrów w mistrzostwach świata w 2009, 2011 i 2017 roku.

Więcej o:
Komentarze (63)
Caster Semenya może startować z mężczyznami! IAAF odpowiada krytykom
Zaloguj się
 • bosmak

  Oceniono 17 razy 13

  To teraz czas wysłać astmatyków na paraolimpiadę. Tylko koniecznie stworzyć niwą kategorię specjalnie dla nich.

 • algreg

  Oceniono 12 razy 10

  no i oto chodzi Semen chłopie na bieżnię z chłopakami teraz pokażesz co jest wart

 • elvisek101

  Oceniono 11 razy 7

  Ten facet z nazwiskiem kobiety od początku powinien startować z mężczyznami.

 • bobislaw.borboje

  Oceniono 8 razy 6

  Czy łechtaczka długości 12 cm nie przeszkadza w bieganiu?

 • brys47

  Oceniono 7 razy 5

  gdyby nie głupi przepis zabraniający zdjęcia majtek przed komisją to tej sprawy w ogóle by nie było. Dlatego wymyśla się jakieś hiperandrogenizmy i tym podobne pierdoły. Każdy facet choruje na hiperandrogenizm. Semen też.

 • miszka_szyfman

  Oceniono 9 razy 5

  Dlaczego nie można zrobić trzeciej kategorii , mężczyźni , kobiety , inni ?

 • anita_ani_tamten

  Oceniono 7 razy 5

  A wprowadzić komputerową korektę wyniku dla każdej osoby - jak za wiatr w skokach narciarskich.
  I niech startują naraz wszyscy - kobiety, mężczyźni, transy itp itd.
  Dopiero będą jaja......

 • luketjorself

  Oceniono 13 razy 5

  Zdjęcia ze ślubu Semenyi to jeden z wielu dowodów, że sama nie czuje się 100% kobietą.

 • robsonrb

  Oceniono 9 razy 5

  Szach i Mat!!! Brawo IAAF!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX