Wojciech Szczęsny

Polski piłkarz występujący na pozycji bramkarza we włoskim klubie AS Roma. Szczęsny jest także reprezentantem Polski. Uczestnik Euro 2012 i 2016.
Data urodzenia: 18.04.1990
Miejsce urodzenia: Warszawa, Polska
Wzrost: 1,96 m
Facebook: facebook.com/wojciech.szczesny.9678/
Twitter: twitter.com/13Szczesny13/
Instagram: instagram.com/wojciechszczesny1/

Przebieg kariery

Na początku swojej przygody z futbolem występował w barwach warszawskich klubów: Agrykoli i Legii. W 2006 roku, w wieku 16 lat, trafił do Arsenalu Londyn. W sezonie 2009/10 został wypożyczony do Brentford, gdzie pokazał się z dobrej strony. Pierwszym bramkarzem Arsenalu został w styczniu 2011 roku. Z ”Kanonierami” zdobył dwa Puchary Anglii i jeden Superpuchar kraju. Ale kiedy latem 2015 roku do klubu trafił czeski bramkarz, Petr Cech, Szczęsny udał się na wypożyczenie do AS Romy. Po sezonie w Rzymie, oba kluby przedłużyły umowę o kolejny rok. Jeśli Roma zdecyduje się na wykup Polaka, będzie musiała zapłacić 16 mln euro.

Reprezentacja

W listopadzie 2009 roku został powołany przez Franciszka Smudę i wystąpił w towarzyskim meczu z Kanadą. Wojciech Szczęsny zarówno Euro 2012 jak i 2016, rozpoczynał jako pierwszy bramkarz reprezentacji. Jednak podczas turnieju w Polsce i na Ukrainie otrzymał czerwoną kartkę w pierwszym meczu i już więcej nie pojawił się na murawie, bo dobrze zastępował go Przemysław Tytoń. Mistrzostwa we Francji również zakończył na występie w pierwszym meczu. Pod koniec starcia z Irlandią doznał urazu, który uniemożliwił mu występy w kolejnych meczach turnieju, a zmienił go Łukasz Fabiański, niegdyś kolega klubowy z Arsenalu.

Wojciech Szczęsny

Copyright © Agora SA