Grand Prix Hiszpanii. Organizatorzy oddadzą hołd tragicznie zmarłym Ratzenbergero i Sennie

F1. Mija właśnie 25 lat od śmierci Rolanda Ratzenbergera i Ayrtona Senny na torze w San Marino. Społeczność F1 będzie wspominać te tragiczne wydarzenia podczas Grand Prix Hiszpanii.
Zobacz wideo

Roland Ratzenberger zginął 30 kwietnia 1994 roku na torze Imola, podczas kwalifikacji do trzeciego wyścigu sezonu – Grand Prix San Marino. Na jednym z łuków bolid Austriaka wypadł z toru i z prędkością ponad 300 kilometrów na godzinę uderzył frontalnie w betonową ścianę. Powodem wypadku była awaria przedniego skrzydła pojazdu. Ratzenberger został przewieziony do szpitala w Bolonii, gdzie zmarł po siedmiu minutach. 

Dzień po tragicznych kwalifikacjach, społeczność F1 musiała zmierzyć się z kolejnym wielkim ciosem. Trzykrotny mistrz świata – Ayrton Senna – uległ poważnemu wypadkowi. Podobnie, jak w przypadku Ratzenbergera, bolid Brazylijczyka uderzył w betonową zaporę. Senna doznał rozległych uszkodzeń mózgu, znajdował się w śpiączce i przez kilka godzin oddychał przy pomocy respiratora. Tego samego dnia lekarze poinformowali o śmierci kierowcy. W jego bolidzie znaleziono później austriacką flagę, którą chciał wznieść po wyścigu ku czci Ratzenbergera.

Organizatorzy GP Hiszpanii upamiętnią tragiczną śmierć Ratzenbergera i Senny

Piąty wyścig sezonu 2019 – Grand Prix Hiszpanii – odbędzie się 12 maja. Wtedy właśnie organizatorzy zamierzają oddać hołd dwóm tragicznie zmarłym kierowcom. Nawiązując do gestu, jaki po wyścigu chciał wykonać Senna, przygotowano specjalną flagę – w połowie brazylijską, w połowie austriacką. Podczas ceremonii wręczenia nagród zaprezentuje ją zwycięzca zawodów na torze Circuit de Catalunya.

W latach 2010-2012 w cyklu Grand Prix F1 startował siostrzeniec Ayrtona Senny – Bruno. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.