Zupełnie nowa dyscyplina zadebiutuje na igrzyskach olimpijskich! Decyzja zapadła

Breakdance zadebiutuje jako oficjalna dyscyplina sportowa podczas igrzysk olimpijskich w Paryżu w 2024 r. - poinformował Komitet Wykonawczy MKOI.

"To będzie świetne dla breakdance'u, który zacznie być bardziej postrzegany jako sport. Jednocześnie przyciągnie na igrzyska olimpijskie wielu młodych ludzi, którzy nie mogą uprawiać niektórych tradycyjnych sportów" - cytuje wypowiedź brytyjskiego tancerza Karama Singha dziennik "The Guardian". 

Zobacz wideo Polscy pięściarze marzą o medalach na igrzyskach. "Szło dobrze, ale padło na pysk"

Igrzyska olimpijskie w Tokio i Paryżu "bardziej miejskie". Thomas Bach tłumaczy decyzję komitetu

Jak oznajmił Thomas Bach, przewodniczący Komitetu Wykonawczego MKOI, decyzje komitetu motywowane są zmianą igrzysk na "bardziej wyrównane płciowo, odmłodzone i bardziej miejskie".

Komitet Wykonawczy MKOI przy okazji ogłoszenia nowej dyscypliny, która pojawi się w Paryżu, zaznacza także, że w 2024 roku odbędą się pierwsze igrzyska z równym podziałem na uczestników płci żeńskiej i męskiej w 28 z 32 dyscyplin. W 2016 roku w Rio de Janeiro odsetek startujących kobiet wyniósł 45,6 proc., w Tokio wyniesie 48,8 proc., natomiast we Francji ma to być równe 50 proc. 

Madelene WrightMadeleine Wright wywołała skandal. Klub od razu ją wyrzucił. "Niedopuszczalne"

Wyrównanie po raz pierwszy wydarzy się w lekkoatletyce, boksie i kolarstwie. W pierwszej z wymienionych wprowadzona zostanie dodatkowa dyscyplina "mieszana", która zastąpi chód mężczyzn na 50 km. Różnica widoczna będzie natomiast w piłce nożnej czy zapasach, gdzie wystąpi znacznie więcej mężczyzn. Więcej kobiet z kolei wystartuje w gimnastyce oraz pływaniu. 

Alarm tuż przed MŚ w lotach narciarskich! Alarm tuż przed MŚ w lotach narciarskich! "Stefan Horngacher rozpęta burzę"

W 2024 r. zredukowana zostanie także liczba sportowców startujących w igrzyskach. W porównaniu z 2021 rokiem, w Paryżu pojawi się 10500 uczestników, gdy w Tokio wystartują 11092 osoby. 

Podczas igrzysk olimpijskich w Tokio w 2021 r. po raz pierwszy sportowcy będą rywalizować we  wspinaczce sportowej, surfingu i skateboardzie.