Niezaszczepieni w Wiśle. Wydzielono im specjalną strefę przy parkingu

Jakub Balcerski
Organizatorzy zgodzili się na wpuszczenie na skocznię w Wiśle osób, które nie okażą certyfikatu zaszczepienia przeciwko COVID-19. Wydzielono im specjalną strefę, z której mają oglądać zawody.

Organizatorzy zawodów Pucharu Świata w Wiśle na początku chcieli jak najbardziej ograniczyć udział w wydarzeniu osób niezaszczepionych. Zamierzali wpuszczać na skocznię imienia Adama Małysza kibiców, którzy wypełnią oświadczenie dotyczące zaszczepienia przeciwko COVID-19.

Zobacz wideo Polscy skoczkowie się przełamią? "Nie powiem nagle: siedmiu w dziesiątce"

Ostatecznie pojawiły się jednak głosy krytyki - kibice twierdzili, że organizatorzy próbują ich podzielić. Po interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich okazało się, że organizatorzy nie mogą wymagać oświadczenia od kibiców, a jedynie prosić o ich wypełnienie i pokazanie przed wejściem na teren obiektu.

Adam Małysz podczas skitouringu Austriak i Niemka zatrzymali Małysza w górach. "Pan był bardzo niezadowolony"

Sektor dla niezaszczepionych na zawodach PŚ w Wiśle tuż pod ogrodzeniem parkingu

To sprawiło, że zdecydowano się na wydzielenie specjalnej strefy dla kibiców niezaszczepionych. - Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że nie możemy w ten sposób dzielić kibiców. Podjęliśmy zatem taką decyzję i to kończy temat - mówił w listopadzie dla portalu sportsinwinter.pl Andrzej Wąsowicz, dyrektor komitetu organizacyjnego zawodów.

Takie działania to częsta technika działań podczas imprez masowych w dobie pandemii - w przypadku sprzedaży biletów na koncerty często wydziela się po prostu odpowiednią pulę biletów oznaczoną jako dla tych, którzy nie chcą lub nie mają możliwości pokazać certyfikatu zaszczepienia.

Sektor dla osób bez certyfikatu zaszczepienia przeciwko Covid-19 na PŚ w WiśleSektor dla osób bez certyfikatu zaszczepienia przeciwko Covid-19 na PŚ w Wiśle Fot. Jakub Balcerski / Sport.pl

I faktycznie, taka strefa na skoczni się pojawiła. To sektor A8a, część głównego sektora z miejscami stojącymi - A8. Ulokowano ją przy samym ogrodzeniu parkingu skoczni. Zmieści się tam maksymalnie kilkanaście osób, stąd można wnioskować, że bilety nie cieszyły się sporym zainteresowaniem kibiców. 

Jan Habdas 18-letni Polak już lata jak Morgenstern. "Nie ma najmniejszego problemu"

Początek pierwszego weekendu z Pucharem Świata w Polsce. O 18 kwalifikacje

Do początku oficjalnych treningów nikogo w tej strefie nie było, choć organizatorzy w piątek w ogóle nie spodziewają się pod skocznią w Wiśle wielkich tłumów. Podczas konkursów - drużynowego w sobotę i indywidualnego w niedzielę - ma się pojawić po kilka tysięcy widzów. 

Skocznia w Wiśle-Malince przed zawodami Pucharu Świata Smutny klimat, Japończycy narzekają, a skocznia rewelacyjna. Tak wygląda Wisła przed PŚ

"Smutny klimat w mieście, który ma się zamienić w święto polskich kibiców, Japończycy narzekający na warunki hotelowe, zamartwiająca prognoza pogody, skocznia przygotowana najlepiej od lat i polska kadra szukająca formy" - tak opisywaliśmy Wisłę jeszcze przed rozpoczęciem weekendu Pucharu Świata. Trwa relacja na żywo na Sport.pl z piątkowych oficjalnych treningów. O 18 ruszą kwalifikacje. Wszystko można też śledzić za pośrednictwem aplikacji Sport.pl LIVE.

Więcej o: