Justyna Święty-Ersetic włączyła turbo. Co za finisz. Dała Polakom finał

Polska sztafeta mieszana w składzie Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan, Karol Zalewski i Justyna Święty-Ersetic awansowała do finału MŚ w Eugene. Polska ekipa zajęła trzecie miejsce w swoim biegu eliminacyjnym. Tego finału by nie było, gdyby nie fenomenalny finisz Justyny Święty-Ersetic.

Mistrzostwa świata dla Polaków nie rozpoczęły się najlepiej. Co prawda, do finału rzutu młotem awansowali Nowicki i Fajdek, ale poważnej kontuzji doznał nasz skoczek wzwyż, Norbert Kobielski. W rozmowie z TVP Sport przyznał, że to dla niego "koniec sezonu". Przede wszystkim, tuż przed startem naszej sztafety mieszanej 4x400 metrów, doszło jeszcze do zamieszania związanego z występem Anny Kiełbasińskiej. Polska biegaczka wystosowała oświadczenie, że nie wystartuje ani w eliminacjach, ani w ewentualnym finale. Więcej o sprawie pisze TUTAJ nasz korespondent z Eugene, Łukasz Jachimiak.

Zobacz wideo Maria Andrejczyk: Ważniejsze są cisza i spokój, które pozwalają skupić się na najcięższej pracy

Paweł Fajdek na rzutni w Tokio. Polak będzie jednym z faworytów do medali na mistrzostwach świata w lekkoatletyce w amerykańskim EugenePaweł Fajdek stał się rannym ptaszkiem. Wszystko dla piątego złota z rzędu

Polska ekipa wystąpiła więc w składzie Kajetan Duszyński, Iga Baumgart-Witan, Karol Zalewski, Justyna Święty-Ersetic. Polska ekipa wystartowała z drugiego toru w pierwszej serii. Ich rywalami była Belgia, Nigeria, USA (obrońcy tytułu), Włochy, Japonia, Holandia i Wielka Brytania.

Holendrzy i Brytyjczycy zaczęli bardzo dobrze. Duszyński nie zbliżył się do czołówki i Iga Baumgart-Witan miała trudne zadanie, ale zdołała wyprzedzić Japonkę i wyjść na szóste miejsce. Zalewski nie dał się przepchnąć na początku swojej zmiany, a na finiszu wyszedł na piąte miejsce. Dodatkowo zmniejszył dystans do reszty ekip i dał Justynie Święty-Ersetic szansę na pościg.

Genialny pościg Justyny Święty-Ersetic dał Polsce finał na MŚ

A ta fenomenalnie ją wykorzystała! W niesamowitym tempie "połykała" kolejne metry i wydłużała krok. Na ostatnich metrach wyprzedziła dwie rywalki i dała naszej ekipie trzecie miejsce. Czyli pozycję, która dała sztafecie bezpośredni awans do finału! Najlepsi okazali się Amerykanie, którzy do końca walczyli z Holendrami. Na ostatniej zmianie Amerykanka zdołała jednak odskoczyć rywalce. Do finału awansowały jeszcze reprezentacje Dominikany, Irlandii, Włoch, Jamajki i Nigerii. Polska sztafeta uzyskała czwarty czas, co oznacza, że musi się poprawić, jeśli myśli o medalu.

MŚ w lekkoatletyce 2022. Mistrz olimpijski Wojciech Nowicki w swoim jedynym rzucie w kwalifikacjachMistrz Nowicki zakręcił się tylko raz. Już wiemy, że powalczy o złoto

Finał z udziałem polskiej drużyny odbędzie się jeszcze dzisiaj. Polscy kibice będą musieli bardzo wcześnie wstać, bo odbędzie się on o 4:50 rano czasu polskiego.

Wyniki eliminacji sztafet mieszanych 4x400 metrów na MŚ w Eugene:

 1. USA (3:11.75)
 2. Holandia (3:12.63)
 3. Dominikana (3:13.22)
 4. Polska (3:13.70)
 5. Irlandia (3:13.88)
 6. Włochy (3:13.89)
 7. Jamajka (3:13.95)
 8. Nigeria (3:14.59)
 9. Wielka Brytania (3:14.75)
 10. Belgia (3:16.01 SB)
 11. Hiszpania (3:16.14)
 12. Niemcy (3:16.80)
 13. Japonia (3:17.31)
 14. Brazylia (3:18.19)
 15. Bahamy (3:19.73)
 16. RPA (DNS)
Więcej o: