Rzut młotem

Rzut młotem

Co to jest rzut młotem?

Rzut młotem jest to jedna z technicznych konkurencji lekkoatletycznych, która polega na rzucie kulą, do której przymocowana jest stalowa linka zakończona uchwytem. Rzut młotem wykonywany jest z koła o średnicy 2,135 m, otoczonego ochronną siatką.

Ile waży kula do rzutu młotem?

Kobiety rzucają młotem o wadze 4 kg, natomiast młodsze juniorki młotem o wadze 3 kg. Seniorzy rzucają młotem o wadze 7,26 kg. Młot młodzików do 15 lat waży 5 kg, juniorów młodszych (16-17 lat) – 5 kg, a juniorów starszych (18-19 lat) – 6 kg.

Rzut młotem – technika

. Zawodnik staje tyłem do kierunku rzutu w kole otoczonym ochronną siatką.
. Oburącz łapie uchwyt młota i wykonuje zamachy ponad głową. Prostując ramiona w łokciach wykonuje trzy do czterech obrotów całego ciała.
. Wyrzuca młot w pole rzutów
Podczas obrotów oraz po wykonaniu rzutu, zanim młot wyląduje na ziemi, nie wolno rzucającemu zawodnikowi nadepnąć lub przekroczyć obręczy koła.

Najpopularniejsi polscy zawodnicy w rzucie młotem:

Najbardziej znaną, cenioną oraz utytułowaną zawodniczką w rzucie młotem jest Anita Włodarczyk - urodzona. 8 sierpnia 1985 w Rawiczu polska lekkoatletka, jest dwukrotną złotą medalistką igrzysk olimpijskich, trzykrotną mistrzynią świata oraz wielokrotną rekordzistką świata, Europy oraz Polski w rzucie młotem.

Wśród mężczyzn najpopularniejszym młociarzem jest bezapelacyjnie, ur. 4 czerwca 1989 roku w Świebodzicach - Paweł Fajdek. Jest on najmłodszym w historii złotym medalistą mistrzostw świata w tej konkurencji. Oprócz 3 złotych medali zdobytych na MŚ, na swoim koncie ma także wiele innych tytułów.

Zobacz również:

Piotr Małachowski - sztafeta - cracovia maraton - iaaf - Konrad BUKOWIECKI

rzut młotem

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.