Florecistki trzecie w Nowym Jorku

Polskie florecistki nie powtórzyły sukcesu Sylwii Gruchały i zajęły trzecie miejsce w zawodach Drużynowego Pucharu Świata rozgrywanego w Nowym Jorku.

W składzie polskiej drużyny obok Gruchały (Sietom AZS AWFiS Gdańsk), która w sobotę wygrała turniej indywidualny, były jej koleżanki klubowe Magdalena Mroczkiewicz i Anna Rybicka oraz Małgorzata Wojtkowiak (Warta Poznań). W ćwierćfinale podopieczne trenera Tadeusza Pagińskiego pokonały wyraźnie reprezentację USA 45:34. W półfinale przegrały z mistrzyniami olimpijskimi Włoszkami niezwykłym jak na szermierkę wynikiem - 25:29. W ekipie włoskiej występowały utytułowane Valentina Vezzali i Giovanna Trillini oraz Frida Scarpa i Margherita Granbassi. W meczu o trzecie miejsce Polki były nieznacznie lepsze od Rumunii, wygrywając 43:42. W finale Włoszki pokonały Rosjanki 44:35.

W najbliższy weekend Gruchała i jej koleżanki walczyć będą w kolejnych zawodach Pucharu Świata w Hawanie. Tam także wystartują floreciści. Trener Stanisław Szymański na Kubę zabiera Sławomira Mocka (Polonia Leszno), Tomasza Ciepłego, Andrzeja Witkowskiego (obaj Warta Poznań) oraz Wojciecha Szuchnickiego (Sietom).

W miniony weekend w Rybniku w zawodach Pucharu Polski walczyli juniorzy i juniorki (do lat 17). Wśród kobiet zwyciężyła Anna Lidzbarska (Sietom), która w finale pokonała Martynę Synoradzką (Warta Poznań) 15:14. Na 7. miejscu sklasyfikowana została Agnieszka Purowska (Sietom). W rywalizacji mężczyzn najlepszy okazał się Michał Majewski (AZS AWF Warszawa), który w finale rozbił Tomasza Gmerka (Korona Wrocław) 15:1. Na trzecim miejscu byli gdańszczanie Paweł Osmański i Wojciech Naruszewicz. Pierwszy z nich w półfinale uległ Majewskiemu 7:15, drugi Gmerkowi 12:15.

Zawody w Rybniku zapoczątkowały sezon 2003/2004, którego zwieńczeniem będą mistrzostwa świata juniorów w kwietniu 2004 roku w Płowdiw. Na tę imprezę pojadą najlepsze trójki w rankingu Polskiego Związku Szermierki. Następne zawody PP Juniorów odbędą się 20 września w Gdańsku.