Nowa konkurencja i zmiany w drużynówkach. Nowości w PŚ w skokach narciarskich

FIS (Międzynarodowa Federacja Narciarska i Snowboardowa) ogłosiła zmiany w regulaminach zawodów Pucharu Świata w sezonie 2022/23. Regulacje objęły także skoki narciarskie, a nowe przepisy dotyczą m.in. zawodu duetów, czy też wyboru zawodników do zawodów drużynowych.

Puchar Świata w skokach narciarskich w nowym sezonie będzie wyglądał nieco inaczej. Jednym z nowych przepisów jest wydłużony czas żółtego świata. Do tej pory czas jego wyświetlania wynosił 45 sekund, teraz będzie to o pięć sekund dłużej. Ponadto FIS znosi obowiązek rozegrania kwalifikacji do zawodów w systemie KO na dzień przed planowanym konkursem. Od teraz taka opcja jest już tylko proponowana. To jednak tylko niektóre z modyfikacji, które ustalono.

Zobacz wideo Wywiad z Gamrotem

Super Team, czyli konkursy duetów. Nowy pomysł FIS-u w skokach narciarskich

FIS Ogłosił, że nowy regulamin Pucharu Świata wprowadza konkursy duetów, określanych jako "Super Team". To absolutna nowość w świecie skoków narciarskich, choć nie w przypadku sportów zimowych, ponieważ sztafety dwuosobowe od lat są rozgrywane choćby w biegach narciarskich. A jak takie zawody będą wyglądały w skokach? 

Każda z reprezentacji będzie mogła wystawić do trzyseryjnego konkursu jeden zespół. Do drugiej rundy awansuje 12 najlepszych duetów. W niej kolejność startowa będzie zgodna z numerami startowymi drużyn. Do trzeciej rundy awansuje z kolei 8 najlepszych duetów. W tym przypadku kolejność startowa pierwszej grupy będzie zgodna z numerami startowymi, zaś w drugiej grupie będzie ułożona na podstawie aktualnych wyników zawodów. Przerwy między seriami będą wynosiły odpowiednio 10 i 15 minut. Na notę końcową będą składały się wyniki ze wszystkich trzech serii. Lista startowa zawodów duetów będzie ułożona zgodnie na podstawie klasyfikacji Pucharu Narodów. FIS zastrzega jednak, iż z przyczyn organizacyjnych kolejność startowa duetów może nie uwzględniać zmian po zawodach indywidualnych rozegranych tego samego dnia. 

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

A jak wyniki konkursu duetów będą wpływały na klasyfikację Pucharu Narodów? Punkty zdobędzie osiem czołowych zespołów. Zwycięski team zgarnie 200 punktów, a drużyny z drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 175 i 150. Kolejne duety zainkasują kolejno: 25, 100, 75, 50 i 25 punktów. Warto podkreślić, iż w ustalonym w maju kalendarzu Pucharu Świata w sezonie 2022/23 nie zaplanowano tej konkurencji, dlatego niewykluczone, że w jego trakcie dojdzie do zmian lub też "Super team" zobaczymy dopiero w sezonie 2023/24.

Zmiany w finale Pucharu Świata i "drużynówkach" oraz obowiązkowe transpondery i czujniki ruchu

Nowy regulamin objął także finałowy konkurs Pucharu Świata, który od wielu lat rozgrywany jest z Planicy. Zgodnie z tradycją bierze udział 30 najlepszych zawodników klasyfikacji generalnej sezonu. Wyjątkiem są gospodarze zawodów, którzy przypadku posiadania mniej niż czterech zawodników we wspomnianej grupie, mogą wystawić dodatkowego skoczka, aby mogli być reprezentowani przez czterech przedstawicieli.

Teraz w finale każda z reprezentacji narodowych musi przestrzegać limitów startowych, obowiązujących w danym periodzie. Tym samym drużyny nie będą mogły zgłosić do finału większej liczby zawodników niż obowiązujący ich limit, nawet jeżeli większa liczba ich skoczków znajduje się w czołowej "30" klasyfikacji generalnej sezonu. Druga zmiana dotyczy listy startowej finałowego konkursu sezonu. Od teraz obowiązkowo będzie ona ułożona na podstawie klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, bez względu na organizację zawodów na mamuciej skoczni.

Istotne zmiany zostały wprowadzone również w konkursach drużynowych. Dotyczą one wyboru zawodników do składów i teraz pole manewru trenerów będzie nieco ograniczone. Od teraz każdy zespół musi składać się z:

  • Co najmniej trójki zawodników, którzy wywalczyli w swojej karierze punkt Pucharu Świata lub Letniego Grand Prix albo zdobyli punkt Pucharu Kontynentalnego w obecnym, lub poprzednim sezonie,
  • Z najwyżej jednego zawodnika, który wywalczył co najmniej punkt cyklu FIS Cup, w obecnym lub poprzednim sezonie,
  • W przypadku zawodów drużynowych w lotach narciarskich cały zespół musi spełniać warunki punktowania w PŚ lub LGP w ciągu kariery albo w PK w przeciągu obecnego, lub poprzedniego sezonu.

Ostatnie zmiany związane z rozwojem technologii. FIS zobowiązuje wszystkich uczestników zawodów Pucharu Świata do zamontowanych transponderach oraz czujnikach ruchu do przednich wiązań nart w wyznaczonych przez federację seriach treningowych i konkursowych. Wyniki pomiarów będą dostarczane za darmo do FIS oraz krajowych związków narciarskich. Nowy sezon PŚ w skokach narciarskich zostanie zainaugurowany już 5 listopada, a gospodarzem zawodów będzie Wisła. Zmagania zostaną rozegrane w wyjątkowej formie, bowiem po raz pierwszy w formie hybrydowej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA