Jest decyzja FIS ws. startów Rosjan i Białorusinów

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zdecydowała podczas wtorkowego zebrania, że sportowcy z Rosji i Białorusi nie będą mogli występować w zawodach sezonu letniego.

Większość sportowych federacji błyskawicznie zareagowała na inwazję Rosji na Ukrainę, wykluczając zawodników z Rosji i Białorusi z zawodów. Początkowo Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) nie podjęła konkretnych decyzji, ale po głosach sprzeciwu, m.in. z Polski, wykluczyła sportowców z tych krajów do końca sezonu 2021/2022. Od tego momentu nie zapadły żadne wiążące decyzje ze strony FIS związane z kolejnym sezonem.

Zobacz wideo Rewolucyjna zmiana w skokach. Ta nowinka zmienia skoki!

Zawodnicy z Rosji i Białorusi wykluczeni z sezonu letniego przez FIS. Kolejne decyzje jesienią

Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) podjęła decyzję ws. zawodników z Rosji i Białorusi w trakcie wtorkowego zebrania rady. Władze zdecydowały, że zakaz startu dla zawodników z tych krajów został wydłużony do końca sezonu letniego, który jest już zaliczany do rozgrywek w sezonie 2022/2023. Tym samym Rosjanie i Białorusini nie wystąpią m.in. w zawodach Letniego Grand Prix, które w tym roku odbędą się w Wiśle, Courchevel (Francja), Rasnovie (Rumunia), Hinzenbach (Austria) oraz Klingenthal (Niemcy).

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Czy zakaz startów dla Rosji i Białorusi w zawodach organizowanych przez FIS zostanie wydłużony do zakończenia przyszłego sezonu? "Rada federacji powróci do tego tematu jesienią, w miarę rozwoju sytuacji na Ukrainie" - czytamy w oficjalnym komunikacie. Poza tym federacja zatwierdziła podwyżkę nagród pieniężnych we wszystkich zawodach o 10%, zarówno w Pucharze Świata mężczyzn, jak i kobiet. Tym samym ze 110% dotychczasowych stawek FIS pokryje 20% sumy.

Tegoroczne zawody Letniego Grand Prix rozpoczną się w weekend 23-24 lipca w Wiśle, gdzie odbędą się dwa konkursy indywidualne. Poza tym skoczkowie będą walczyć w rywalizacji drużynowej oraz w mikście.

Więcej o: