Alarm dla irańskich piłkarzy. Aresztowany. Podpadł władzom jednym zdjęciem

Władze Iranu bez skrupułów aresztują sportowców wspierających antyrządowe protesty. Zatrzymali byłego reprezentanta kraju, Vorię Ghafouriego. Irańczycy protestują przeciwko rządowi także na mistrzostwach świata w Katarze.

Kilka tygodni temu pisaliśmy, że Ali Daei, legendarny irański piłkarz, był przetrzymywany przez tamtejszy rząd za wspieranie fali protestów. Reprezentanci Iranu grający na mundialu w Katarze nie śpiewali hymnu na znak wsparcia demonstracji, a władze aresztują kolejnych sportowców. Zatrzymano Vorię Ghafouriego, byłego reprezentanta.

Zobacz wideo Michniewicz mocno krytykowany. Szykuje niespodziankę na Arabię Saudyjską?

Irański rząd aresztował piłkarza

Voria Ghafouri został aresztowany. Według AFP postawiono mu zarzut "szerzenia propagandy przeciwko państwu". Oskarżono go też o zszarganie reputacji reprezentacji Iranu za otwarte wsparcie protestujących Irańczyków. Jak podaje agencja Fars, piłkarz podpadł władzom państwowym zdjęciem w tradycyjnym kurdyjskim stroju, które zamieścił w mediach społecznościowych.

Ghafouri to były reprezentant Iranu. Zagrał 26 meczów w barwach narodowych, ostatni raz wystąpił w czerwcu 2019 r. 35-latek całą karierę spędził w irańskich klubach. Najdłużej grał w Esteghlal FC (lata 2016-2022), którego był kapitanem. Dziś gra w Foolad. Zatrzymano go po treningu w klubie.

Protesty w Iranie nie ustają

Coraz więcej obywateli protestuje przeciwko władzom. Antyrządowe manifestacje trwała od połowy września, kiedy zmarła 22-letnia Mahsa Amini, która została śmiertelnie pobita przez policję religijną za nieprawidłowy ubiór. Na znak protestu kobiety w Iranie zaczęły obcinać sobie włosy i palić hidżaby, chciały walczyć o swoje prawa. Z czasem dołączyli do nich mężczyźni, a protesty przybrały charakter antyrządowy.

Według danych agencji HRANA w protestach życie straciło już 410 osób, w tym 58 niepełnoletnich, aresztowano ponad 17 tys. osób. Reuters dodaje, że przy próbach powstrzymania protestów zginęło ponad 50 funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa.

W związku z działaniami irańskiego rządu i próbami tłumienia protestów siłą Anglia i Ukraina domagały się wykluczenia Iranu z mundialu. Ukraińcy wskazywali też wsparcie militarne wojska rosyjskiego podczas inwazji poprzez dostarczanie dronów. FIFA nie przychyliła się do wniosków.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.