Władze Iranu przetrzymują legendę piłki nożnej

Ali Daei, legenda reprezentacji Iranu, otwarcie wspiera antyrządowe protesty. W związku z tym tamtejsze władze postanowiły najpierw zabrać mu paszport, a następnie przetrzymywać w hotelu.

Ali Daei to ikona nie tylko irańskiej piłki. W 149 spotkaniach dla reprezentacji kraju zdobył aż 109 bramek. Pod tym względem był światowym rekordzistą do 2021 r. - przebił go Cristiano Ronaldo. Daei karierę zakończył w 2007 r. Jednak dzisiaj władze państwowe nie okazują żadnego szacunku legendzie sportu.

Zobacz wideo Zbigniew Boniek: Francuzi wiedzą, że popełnili faux pas wobec Lewandowskiego

Legenda popiera protesty

Daei zdecydowanie stoi po stronie protestujących przeciwko rządowi. Przypomnijmy, że fala protestów zaczęła się po zamordowaniu Mahsy Amini przez policję religijną. Początkowo były to tylko protesty kobiet, które domagały się zniesienia obowiązku noszenia hidżabów i większy praw w życiu społecznym. Z czasem przerodziły się w antyrządowe manifestacje. Mimo represji ze strony irańskiego rządu protesty przybierają na sile.

Daei stał się jedną z ofiar rządowego nacisku, ponieważ został zatrzymany. Stracił nawet paszport.

Przetrzymywanie legendy

Jak donosi dziennikarka Mahsa Aminolahi, Daei jest więziony w hotelu zarządzanym przez państwo w mieście Saghghez, z którego pochodzi zamordowana Amini. Został do niego przeniesiony z innego pensjonatu, który otoczyły służby bezpieczeństwa.

Daei stracił paszport za wspieranie protestów, o czym poinformowała Hertha Berlin, jego były klub. Kibice "Starej Damy" wyrazili swoje niezadowolenie, wywieszając odpowiednie transparenty. Pod wpływem nacisków irańskie władze oddały paszport byłemu piłkarzowi. Jednak nadal przetrzymują go w państwowym hotelu.

Pod hotelem pojawiła się grupa protestujących. Siły irańskiego reżimu otworzyły w jej stronę ogień.

Nie wiadomo, kiedy Daei zostanie uwolniony z hotelu.

Więcej o:
Copyright © Agora SA