Sukcesy lubelskich automobilistów i motocyklistów

Motocykliści i automobiliści z Lubelszczyzny w minionym sezonie wiele razy stawali na podium w zawodach ogólnopolskiej rangi. W przyszłym roku czeka ich wielkie wyzwanie organizacyjne - rozegrane zostaną u nas mistrzostwa Europy w rajdach enduro

Podsumowanie sezonu jakie odbyło się w lubelskim oddziale PZM i w Automobilklubie Lubelskim, potwierdziło, że w kilku dyscyplinach sportów motorowych nasi zawodnicy należą do ścisłej czołówki krajowej. W niektórych ich obecność na szczycie trwa tradycyjnie od szeregu już lat. Naszą specjalnością stają się samochodowe wyścigi górskie. Aleksander Michałowski dokonał nie lata sztuki, zdobywając po raz trzeci z rzędu tytuł mistrza Polski w klasie N-1600. Mariusz Stec w tym sezonie postawił zdecydowanie na wyścigi górskie ze znakomitym rezultatem. Okazał się bezkonkurencyjny w klasyfikacji generalnej, dominował wśród najszybszych samochodów i zapewnił sobie tytuł końcem rywalizacji. Wartościowy wynik uzyskał też Marek Kozłowski, który w generalce był 12., a w klasie H+2000 czwarty.

Tradycyjnie medalodajnym sportem dla zawodników Automobilklubu Lubelskiego jest karting. W tym roku zabrakło tytułów mistrzowskich, za to lublinianie okupowali drugie miejsce podium. Adrian Czuchaj, Paweł Zaniuk, Ilona Zaniuk, Konrad Tadla zdobyli tytuł klubowego wicemistrza Polski w kategorii Młodzieżowej 125. Dominik Bartocha i Karol Strużk taki sam tytuł wywalczyli w kategorii Młodzieżowej 80. Bartocha i Czuchaj są także w swoich kategoriach wicemistrzami indywidualnymi.

Silną pozycję zajmują lublinianie w rywalizacji pojazdów zabytkowych. W tym roku Arkadiusz Grochowski został mistrzem Polski w kategorii motocykli sprzed 1945 roku (DKW BM 200), a Karol Grochowski mistrzem wśród właścicieli motocykli późniejszych (IŻ 49).

Kierowcy Automobilklubu Chełmskiego byli najlepsi w turystycznych motorowych mistrzostwach Polski.

Silną pozycję w kraju wywalczyli sobie motocykliści lubelskiego Klubu Motorowego Cross. Po dwóch kolejnych drużynowych tytułach mistrzowskich w rajdach enduro zdobytych w poprzednich latach, tym razem lublinianie musieli zadowolić się drugim miejscem, a Kamil Joć został indywidualnie wicemistrzem w klasie 50 ccm. Zawodnicy Crossu - Piotr Kaczorowski, Marcin Kosowski, Hubert Dzianok odnosili sukcesy w Pucharze PZM w wyścigach skuterów, Suzuki Cup i supermoto.

Najciekawiej zapowiadającym się wydarzeniem sportowym przyszłego roku będą mistrzostwa Europy w enduro, które na przełomie kwietnia i maja zorganizuje w Lublinie KM Cross. W kalendarzu planowanych imprez nie brakuje zawodów od lat cenionych przez kibiców - samochodowego Rajdu Ziemi Lubelskiej, eliminacji kartingowych mistrzostw Polski w Biłgoraju i Lublinie, imprezy z cyklu mistrzostw Polski pojazdów zabytkowych.