Zero litości dla wymazanej legendy. "To padlina, niepotrzebne ogniwo w ewolucji"

Jurij Bereza, honorowy dowódca batalionu Dnipro-1, w bardzo ostrych słowach skomentował zachowanie Anatolija Tymoszczuka - legendy ukraińskiej reprezentacji. Ukraińca, który został usunięty z historii ukraińskiej piłki. - To padlina, niepotrzebne ogniwo w ewolucji - powiedział, cytowany przez sport.ua.

Anatolij Tymoszczuk to jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii Ukrainy. W reprezentacji zagrał aż 144 mecze, wystąpił na mundialu w 2006 roku, gdzie Ukraina doszła do ćwierćfinału oraz na Euro 2012 i 2016. Pomocnikowi w ostatnich dniach obrywa się za to, że nie zabrał głosu ws. inwazji wojsk rosyjskich na jego ojczyznę, a dodatkowo wciąż pozostaje asystentem trenera Zenitu Sankt Petersburg. Adwokat Tymoszczuka poinformował, że z powodu sankcji wobec Rosji mężczyzna nie będzie w stanie płacić alimentów na dwie swoje córki, Noah oraz Mię.

Zobacz wideo Ivan zabrał piłkę i uciekł z mamą do Polski. "Syn pyta: mój dom jeszcze stoi?"

Głos ws. Tymoszczuka zabrał Jurij Bereza, honorowy dowódca batalionu Dnipro-1, który walczył podczas walk w Ukrainie w 2014 roku. - Tymoszczuk to padlina, niepotrzebne ogniwo w ewolucji. On niczego nie reprezentuje. To sprzedawca. Czeka, aż dostanie za swoje. Nie ma już dla niego piłkarskiej przyszłości. Jedyne, co może robić, to trenować orki. Mają dużo żeliwa. Będą bawić się żeliwnymi piłkami, a Tymoszczuk ich szkolić - powiedział Bereza, cytowany przez sport.ua.

Ale podobnych głosów było znacznie więcej. - Ten człowiek to g...o - powiedział były zawodnik Dynama Kijów i reprezentacji Ukrainy, Ołeksandr Alijew. Ukraiński Związek Piłki Nożnej zamierzał ukarać Anatolija Tymoszczuka za jego postawę od początku inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. - Na sto procent nie jest i już nie będzie legendą ukraińskiej piłki. Wszystko, co osiągnął, zostanie zapomniane - mówił Rusłan Malinowski, zawodnik Atalanty Bergamo.

To już oficjalne. Ukraina wymazała legendę z historii. To już oficjalne. Ukraina wymazała legendę z historii. "Ten człowiek to g***o"

Tamtejsza Komisja Etyki zdecydowała się w ubiegłym tygodniu wymazać pomocnika z historii ukraińskiej piłki. Pozbawiła Tymoszczuka licencji trenerskiej oraz wszystkich nagród, jakie otrzymał od związku i państwa. Dodatkowo Ukraińcy zdecydowali się wykreślić go z rejestru zawodników i pozbawić tytułów oraz osiągnięć, które Tymoszczuk zanotował w reprezentacji Ukrainy i w klubach ligi ukraińskiej. Jakby tego było mało, Tymoszczuk otrzymał dożywotni zakaz gry w piłkę nożną na terenie Ukrainy i zostanie pozbawiony tytułu honorowego obywatela miasta Łuck.

Więcej o: