To już oficjalne. Ukraina wymazała legendę z historii. "Ten człowiek to g***o"

Anatolij Tymoszczuk, były reprezentant Ukrainy w piłce nożnej, został pozbawiony licencji trenerskiej, tytułów i odznaczeń państwowych z powodu jego publicznego milczenia na temat inwazji Rosji w Ukrainie i dalszej pracy w Zenicie Sankt Petersburg.

Anatolij Tymoszczuk to jeden z najwybitniejszych piłkarzy w historii Ukrainy. W reprezentacji zagrał aż 144 mecze, wystąpił na mundialu w 2006 roku, gdzie Ukraina doszła do ćwierćfinału oraz na Euro 2012 i 2016. Pomocnikowi w ostatnich dniach obrywa się za to, że nie zabrał głosu ws. inwazji wojsk rosyjskich na jego ojczyznę, a dodatkowo wciąż pozostaje asystentem trenera Zenitu Sankt Petersburg. Adwokat Tymoszczuka poinformował, że z powodu sankcji wobec Rosji mężczyzna nie będzie w stanie płacić alimentów na dwie swoje córki, Noah oraz Mię.

Zobacz wideo Kliczko walczył przez całe życie. "Teraz chwycił za broń i stanął do obrony Kijowa"

Artur BorucVuković odstawia Boruca od składu. "Moja decyzja jest jednoznaczna"

Tymoszczuk pozbawiony nagród i tytułów

- Ten człowiek to g***o - powiedział były zawodnik Dynama Kijów i reprezentacji Ukrainy, Ołeksandr Alijew. Ukraiński Związek Piłki Nożnej zamierzał ukarać Anatolija Tymoszczuka za jego postawę od początku inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę. - Na sto procent nie jest i już nie będzie legendą ukraińskiej piłki. Wszystko, co osiągnął, zostanie zapomniane - mówił Rusłan Malinowski, zawodnik Atalanty Bergamo.

Najnowsze informacje ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę >>

Tamtejsza Komisja Etyki zdecydowała się właśnie wymazać pomocnika z historii ukraińskiej piłki - pisze rosyjski dziennik "Tribuna".

Pozbawiła Tymoszczuka licencji trenerskiej oraz wszystkich nagród, jakie otrzymał od związku i państwa. Dodatkowo Ukraińcy zdecydowali się wykreślić z rejestru zawodników i pozbawić tytułów oraz osiągnięć, które Tymoszczuk zanotował w reprezentacji Ukrainy i w klubach ligi ukraińskiej. Jakby tego było mało, Tymoszczuk otrzymał dożywotni zakaz gry w piłkę nożną na terenie Ukrainy i zostanie pozbawiony tytułu honorowego obywatela miasta Łuck.

Tymoszczuk był z Szachtarem Donieck trzy razy mistrzem Ukrainy. Cztery razy wywalczył też puchar tego kraju i raz superpuchar.

Baner na meczu AtalantyRosjanie reagują na transparent z meczu Atalanty. "Patrzcie na ten baner"

Od ponad dwóch tygodni trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. To największy konflikt zbrojny w Europie od czasów drugiej wojny światowej. W wyniku działań rosyjskiego wojska giną cywile, ostrzeliwane rakietami są także miasta. Wydarzenia w Ukrainie szokują cały świat.

Więcej o: