Tragedia na skoczni w Planicy. Ważna postać nie żyje

Tragiczne wieści dotarły do nas w poniedziałkowe popołudnie ze Słowenii. Nie żyje jedna z postaci odpowiedzialnych za przygotowanie skoczni do lotów w Planicy, Iztok Pergarac. 64-latek najprawdopodobniej spadł z drabiny podczas kontroli jednego z budynków na terenie skoczni. Mimo natychmiastowej reanimacji nie udało się go uratować. - Był osobą, której nie dało się nie zauważyć - wspominał go Clas Brede Brathen.

Sezon 2023/24 Pucharu Świata w skokach narciarskich rusza już za niespełna dwa tygodnie. Najlepsi zawodnicy świata rozpoczną rywalizację w Ruce, a zakończą ją klasycznie w Planicy. Niestety w marcu na Letalnicy zabraknie jednej z postaci, która rok w rok przygotowywała skocznię do zmagań. Mowa o Iztoku Pergaracu. 64-latek uległ poważnemu wypadkowi na ukochanym obiekcie, wskutek którego poniósł śmierć na miejscu.

Zobacz wideo To dlatego Iga Świątek osiąga tyle sukcesów. Analizujemy

Nie żyje wielka postać Planicy. Przez lata przygotowywał skocznię do lotów. Spadł z drabiny

O tym tragicznym zdarzeniu doniosły słoweńskie media. Miało do niego dojść w poniedziałek 13 listopada około godziny 14:15. To wtedy policja w Kranjskiej Gorze otrzymała zgłoszenie o upadku z wysokości. Sprawa dotyczyła mężczyzny, który spadł z drabiny opartej o budynek serwisowy Caplja. Jak się później okazało, był to właśnie Pergarac, który najprawdopodobniej przeprowadzał kontrolę dachu. Mimo reanimacji zmarł i osierocił dwójkę dzieci. 

Jak na razie nie jest znana oficjalna przyczyna zgonu. Nie wiadomo też, jak konkretnie doszło do wypadku. Mimo to nowe informacje w sprawie przekazał portal Delo. Dziennikarze poinformowali, że tuż przed upadkiem Słoweniec mógł doznać zawału serca. Na miejscu wciąż działa policja, która prowadzi oględziny, a także zbiera informacje na temat okoliczności i przyczyn zdarzenia. 

Eksperci są wstrząśnięci śmiercią Pergaraca. "Był lubiany w społeczności"

- W środowisku skoków narciarskich był wybitną postacią. Odpowiadał za przygotowanie terenu w Planicy. Był osobą, której nie dało się nie zauważyć. Miał ogromną wiedzę na temat pracy, którą wykonywał. Mam wrażenie, że był bardzo lubiany w społeczności - mówił w rozmowie z dziennikiem "Dagbladet" Clas Brede Brathen, a więc dyrektor sportowy norweskiej kadry, który dobrze znał Pergaraca. 

Jak piszą słoweńskie media, zmarły był nie tylko ważną postacią Letalnicy i wieloletnim kierownikiem ds. przygotowania skoczni do lotów, ale zasłużył się także na innych obiektach. Był m.in. liderem grupy przygotowującej skocznie narciarskie na igrzyska olimpijskie w Soczi w 2014 roku. 

Więcej o: