Nie żyje legenda polskiego sportu. Przez lata była niedościgniona

Nie żyje polska panczenistka Helena Pilejczyk. Była jedną z najbardziej utytułowanych zawodniczek w historii, a największy sukces odniosła w 1960 roku, zdobywając brąz igrzysk olimpijskich w Squaw Valley. Legenda dyscypliny w kraju zmarła w wieku 92 lat.

Jako pierwszy informację o śmierci Heleny Pilejczyk przekazał Express Elbląg. "Dzisiaj (12 listopada) zmarła Honorowa Obywatelka Elbląga i nasza olimpijka w łyżwiarstwie szybkim - Helena Pilejczyk" - czytamy na portalu. Była panczenistka zamieszkała w tym mieście w 1950 roku i od tego czasu była z nim bardzo związana.

Zobacz wideo Ależ zjazd piłkarza Legii. "Jego forma faluje, odkąd przyszedł do Legii"

Nie żyje Helena Pilejczyk. Legenda polskiego łyżwiarstwa miała 92 lata

Smutne wieści na temat Pilejczyk potwierdził były panczenista i dyrektor sportowy Polskiego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego Konrad Niedźwiedzki. "Z ogromnym smutkiem informuję, że w wieku 92 lat zmarła Helena Pilejczyk, brązowa medalistka olimpijska na 1500 m ze Squaw Valley" - napisał w mediach społecznościowych.

Niedźwiedzki wspomniał przy okazji największy sukces w karierze legendy polskich panczenów. Na igrzyskach olimpijskich w Squaw Valley w 1960 roku Pilejczyk wywalczył brązowy medal w wyścigu na 1500 metrów. Wyprzedziła ją między innymi koleżanka z reprezentacji, Elwira Seroczyńska, która sięgnęła po srebro. Były to pierwsze medale olimpijskie polskich panczenistów w historii i jedyne aż do 2010 roku. Była najstarszą żyjącą medalistką olimpijską w naszym kraju.

W trakcie wieloletniej kariery Pileczyk wywalczyła 37 tytułów mistrzyni Polski na różnych dystansach. Dodatkowo ustanowiła 48 rekordów kraju.

Na zakończenie kariery zdecydowała się w 1972 roku, jednak nie oznaczało to dla niej końca przygody z panczenami. "Po skończeniu czynnej kariery zawodniczej nadal była związana z łyżwiarstwem szybkim. Jako trener wychowała wielu znakomitych zawodników, którzy, idąc w jej ślady, zdobywali medale i ustanawiali kolejne rekordy. Jej dokonania były wielokrotnie nagradzane, została odznaczona m.in. Srebrnym i Brązowym Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe oraz Krzyżem Kawalerskim i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski" - podsumowano w lokalnych mediach.

Więcej o: