Sensacja! Polki zagrały jak mistrzynie świata! Wielkie faworytki pokonane!

Reprezentacja Polski siatkarek wciąż jest w grze w walce o awans na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu. Biało-Czerwone miały zaledwie jeden słabszy moment, a w czwartym secie zagrały fenomenalnie i rozbiły mistrzynie olimpijskie. Polki wygrały z USA 3:1 i teraz muszą w niedzielę wygrać z Włoszkami.

Katarzyna Wenerska za Joannę Wołosz na rozegraniu - na taką zmianę zdecydował się trener Stefano Lavarini przed meczem ostatniej szansy dla Polek. Biało-Czerwone, by zachować szansę na awans na igrzyska olimpijskie, musiały wygrać z USA.

Zobacz wideo Morawiecki pokazał złoty medal od siatkarzy. "Czuję się wśród nich bardzo niski"

Kapitalna końcówka Moniki Gałkowskiej

- To po jej wejściu na boisko Polkom udało się wydostać spod ściany w poprzednim wygranym meczu z Niemkami 3:2. Rywalki mogły prowadzić już 2:0 w setach. Stefano Lavarini zastąpił nią kapitan Joannę Wołosz, a ona wytrzymała nerwowo długie, pięciosetowe spotkanie. - Codziennie walczymy trochę ze sobą i z tym całym turniejem - mówiła o formie Polek w trakcie kwalifikacji olimpijskich w Łodzi Katarzyna Wenerska w rozmowie z Jakubem Balcerskim, dziennikarzem Sport.pl.

Tak zestawione Polki znakomicie rozpoczęły sobotni mecz. Prowadziły 12:7, a Karch Kiraly, trener Amerykanek wziął czas. Jego zespół do tego momentu skończył bowiem tylko trzy z trzynastu ataków, a Polki w tym elemencie miały 50 proc. skuteczność. Kapitalnie grała skuteczna Martyna Łukasik.

Potem Biało-Czerwone straciły skuteczność. Szybko sprawiło to, że rywalki odrobiły straty i doszło do emocjonującej końcówki. Przy stanie 24:23 Amerykanki miały piłkę setową, ale rezerwowa Monika Gałkowska skończyła atak na prawym skrzydle. To właśnie ona została bohaterką końcówki. W kolejnej akcji w kontrze skutecznie obiła blok rywalek. Amerykanki doprowadziły do remisu 25:25, ale wtedy znów Gałkowska skończyła atak. Przy drugiej piłce setowej Różański skutecznie zaatakowała w kontrze i Polki cieszyły się wygranej!

Dominacja Amerykanek, a w III secie znów końcówka dla Polek

O losach drugiego seta decydował jeden fragment gry. Przy stanie 14:13 dla Amerykanek na zagrywkę poszła Jordan Larson. Pole zagrywki opuściła przy stanie 19:13 i emocje w tej partii się skończyły.

Polki potrafiły się podnieść i znów podjęły mocną walkę w trzecim secie. Długo jednak to rywalki miały dwu, trzypunktową przewagę. W końcówce prowadziły 20:17. Chwilę później skuteczna w tej partii Thompson zaatakowała w aut, a Larson została zablokowana na lewym skrzydle i był remis. Doszło do emocjonującej końcówki. Amerykanki prowadziły 23:22, miały piłkę w górze na setbola, ale świetnie grająca w tym secie Różański skończyła kontrę na lewym skrzydle. Po chwili Magdalena Jurczyk zaserwowała asa! i to nasz zespół miał piłkę setową. Wyblokowany został atak Thompson, a w kontrze pięknym, technicznym atakiem popisała się Gałkowska i Polki prowadziły w setach 2:1! Amerykanki w czwartej partii miały aż dziesięć błędów, a nasz zespół zaledwie trzy.

Koncert Biało-Czerwonych. Jesteśmy w grze o igrzyska!

W czwartym secie Polki grały kapitalnie w każdym elemencie siatkówki. Nie miały żadnej słabszej strony, słabszego momentu, przestoju. Cały czas miały kilkupunktową przewagę. Swoje robili też kibice, którzy fantastycznie dopingowały.

Dzięki tej wygranej Biało-Czerwone wciąż mają szansę na awans na przyszłoroczne igrzyska olimpijskie w Paryżu. Polki zepsuły też wieczór Amerykankom, które mogły już świętować przepustki do stolicy Francji.

Polki w ostatniej kolejce w niedzielę zmierzą się z reprezentacją Włoch. Początek spotkania o godz. 20.30. Relacja na żywo na Sport.pl oraz w aplikacji Sport.pl LIVE.

Amerykanki w ostatniej serii zmierzą się z Niemkami (niedziela, godz. 17.30).

Polska - USA 3:1 (27:25, 16:25, 25:23, 25:16)

Polska: Wenerska 0 punktów, Stysiak 25, Korneluk 10, Jurczyk 5, Czyrniańska, Łukasik 12, Stenzel (libero) oraz Różański 12, Gałkowska 4, Wołosz.

Tabela grupy C:

  1. USA 6 meczów 15 punktów sety: 17:7
  2. Polska 6 15 16:6
  3. Włochy 5 12 13:4
  4. Niemcy 5 11 14:8
  5. Tajlandia 6 8 10:11
  6. Słowenia 6 3 6:17
  7. Kolumbia 6 3 6:17
  8. Korea 6 2 6:18
Więcej o: