Znamy uczestników Klubowych Mistrzostw Świata. Jedna sensacja na liście

W przyszłym roku odbędą się Klubowe Mistrzostwa Świata w zupełnie nowej formule, z 32 zespołami. Na turnieju wystąpi 12 drużyn z Europy. Po ćwierćfinałach Ligi Mistrzów wszystko jest jasne, jeśli chodzi o konkretnych uczestników imprezy. Stary Kontynent będą reprezentować prawie same potęgi. Walka o trofeum powinna rozstrzygnąć się między nimi. Ale jest na europejskiej liście klub, którego obecność można uznać za sensację.

Nowe Klubowe Mistrzostwa Świata to było marzenie obecnego prezydenta FIFA, Gianniego Infantino. Chciał w ten sposób podnieść rangę rozgrywek, uatrakcyjnić je dla nadawców, kibiców i sponsorów oraz sprawić, że poziom futbolu klubowego na świecie także będzie wyższy. Nowy format był krytykowany przez FIFPRO, czyli światowy związek zawodowych piłkarzy. Ostrzegano, że zawodnicy są i tak wystarczająco przeciążeni po sezonie, obawiano się o ich zdrowie.

Zobacz wideo Szok w Legii Warszawa! "Goncalo Feio musi zdać sobie sprawę"

Znamy europejskich uczestników KMŚ

KMŚ w nowej formie będą rozgrywane co cztery lata, w turnieju wezmą udział 32 zespoły. Będą to zwycięzcy kontynentalnych rozgrywek w ostatnich latach oraz drużyny, które. To duża zmiana względem tego, co mieliśmy dotychczas, czyli 7 zespołów, które grają w fazie pucharowej, ale drużyny z lepszych federacji były uprzywilejowane, bo zaczynały swój udział w późniejszych rundach.

12 miejsc w nowej formule zapewnione ma UEFA. Zostały one rozdzielone pomiędzy zwycięzców Ligi Mistrzów w latach 2021-2024 oraz najlepsze zespoły ze specjalnie utworzonego rankingu, który bierze pod uwagę tylko wyniki w LM.

Na liście drużyn z awansem są Chelsea, Real Madryt i Manchester City jako zwycięzcy LM. Z rankingu awansują Bayern Monachium, Paris Saint-Germain, Inter Mediolan, FC Porto, Benfica Lizbona, Borussia Dortmund, Juventus, Atletico Madryt i Red Bull Salzburg. Obecność austriackiego klubu to największa sensacja.

Salzburg grał w fazie grupowej LM w tej i w trzech poprzednich edycjach. Dwa razy zajmował trzecie miejsce, raz ostatnie, a raz wszedł do 1/8 finału.

Jako ostatnie z Europy awans zapewniły sobie Atletico i Salzburg. Madrytczycy odpadli w ćwierćfinale LM, ale mogła im zagrozić tylko FC Barcelona. Katalończycy musieli awansować do półfinału, by myśleć o grze na KMŚ, ale nie udało im się wykonać tego zadania. Poza tym dla Europy obowiązuje limit dwóch drużyn z jednego kraju. Atletico jest wyżej w specjalnym rankingu, a Real wygrał LM.

Z kolei Salzburg zakwalifikował się, ponieważ Arsenal nie wygra tej edycji LM. Przegrał w 1/4 finału z Bayernem. W półfinale mamy drużyny z pewną kwalifikacją poprzez ranking. "Kanonierzy" nie mogli awansować z rankingu, bo pewne miejsce na turnieju mają Manchester City i Chelsea. Wygranie LM pozwoliłoby im ominąć limit ekip z jednego kraju. Przed Austriakami w rankingu są jeszcze Liverpool, RB Lipsk, FC Barcelona, Napoli, Sevilla i AC Milan, ale te kluby straciły szanse na kwalifikację ze względu na wspomniane ograniczenia.

Po cztery miejsca na turnieju otrzymały Azja i Afryka, sześć przypadło Ameryce Południowej, a jedno Oceanii. Pięć miejsc ma Ameryka Północna (cztery dla zwycięzców Ligi Mistrzów CONCACAF 2021-2023 i Pucharu Mistrzów CONCACAF 2024 oraz jedno dla gospodarza).

Klubowe Mistrzostwa Świata w nowym formacie odbędą się w dniach 15 czerwca - 13 lipca 2025 r. Gospodarzem będą Stany Zjednoczone. Turniej będzie próbą generalną przed mundialem w 2026 r., który USA współorganizują z Meksykiem i Kanadą.

Europejscy uczestnicy KMŚ 2025:

 • Chelsea (Anglia, zwycięzca LM 2020/2021)
 • Real Madryt (Hiszpania, zwycięzca LM 2021/2022)
 • Manchester City (Anglia, zwycięzca LM 2022/2023)
 • Bayern Monachium (Niemcy, z czteroletniego rankingu UEFA)
 • Paris Saint-Germain (Francja, z rankingu)
 • Inter Mediolan (Włochy, z rankingu)
 • Borussia Dortmund (Niemcy, z rankingu)
 • FC Porto (Portugalia, z rankingu)
 • Atletico Madryt (Hiszpania, z rankingu)
 • Benfica Lizbona (Portugalia, z rankingu)
 • Juventus (Włochy, z rankingu)
 • Red Bull Salzburg (Austria, z rankingu)
Czy nowy format Klubowych Mistrzostw Świata to dobry pomysł FIFA?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.