Trzy miasta mogą stracić Euro! Reprezentacja Polski ma tam grać swoje mecze

UEFA rozważa skreślenie trzech miast z listy gospodarzy Euro 2020 - informuje Associated Press. Wśród nich jest Glasgow, a także Bilbao i Dublin, gdzie swoje mecze ma rozegrać reprezentacja Polski.

Euro 2020 ma odbyć się w 12 miastach gospodarzach w całej Europie. Każde miasto musi zadeklarować do 5 kwietnia, ilu kibiców będzie mogło wejść na stadion podczas imprezy. UEFA chce, aby co najmniej 50% pojemności stadionów było przeznaczone dla fanów. Według źródeł, na które powołuje się AP, federacja jest gotowa odebrać prawo organizacji meczów miastom, które nie mogą zagwarantować udziału znacznej liczbie kibiców.

Zobacz wideo Euro 2020 przełożone. "To była nieunikniona decyzja"

Jednym z zagrożonych miast jest Glasgow. Na Hampden Park mają odbyć się cztery mecze – trzy grupowe i jedno spotkanie 1/8 finału. – Zobaczymy, czy w którymkolwiek momencie będzie możliwe, aby fani mogli oglądać mecze Euro – powiedziała w środę szkocka sekretarz zdrowia, Jeane Freeman.

Piotr Zieliński strzela gola SassuoloTak się bawi Piotr Zieliński w Serie A! Wyrównał swój rekord! [WIDEO]

UEFA nie otrzymała także żadnych gwarancji od władz irlandzkich. – Jest za wcześnie, aby określić, jak i kiedy te restrykcje powinny być złagodzone, biorąc pod uwagę obecną sytuację – oświadczył tamtejszy rząd w komunikacie dla AP – Analizujemy możliwe scenariusze organizacji meczów w warunkach pandemii. Jesteśmy w stałym kontakcie z UEFA i naszą intencją jest finalizacja najlepszego możliwego scenariusza zgodnego z wytycznymi dotyczącymi zdrowia publicznego.

Europejska centrala nie otrzymała również zapewnień od władz hiszpańskiego Kraju Basków. W Bilbao również mają odbyć się trzy mecze grupowe i jedno spotkanie 1/8 finału. – Musimy być ostrożni. Będziemy współpracować z UEFA, aby mieć pewność, czy mecze Euro mogą być rozgrywane z kibicami, ilu będzie mogło wejść na stadion i na jakich warunkach – oświadczył rząd baskijski w rozmowie z AP. We wtorek prezydent La Ligi, Javier Tebas, oświadczył we wtorek, że liczy na to, że kibice wrócą na stadiony w Hiszpanii w maju.

Jeżeli UEFA zdecyduje się odebrać Euro tym trzem miastom, to spotkania zaplanowane w Glasgow i Dublinie przejmie najprawdopodobniej Anglia. Niedawno premier Wielkiej Brytanii, Boris Johnson, powiedział, że jego kraj jest gotów zorganizować więcej meczów, jeżeli będzie taka konieczność. Pod uwagę brany jest obiekt Tottenhamu, a także stadiony Manchesterze i Liverpoolu. Natomiast mecze w Bilbao zostałyby rozegrane w innym miejscu w Hiszpanii.

Kielce, 18.02.2021. Liga Mistrzow piłkarzy ręcznych: Łomża Vive Kielce - Elverum Handball 39:29.Kolejny walkower w LM! To oznacza, że Vive musi wygrać, by uniknąć Veszprem

UEFA zaprzecza

O komentarz do tych informacji poprosiła niemiecka agencja prasowa DPA. W odpowiedzi UEFA poinformowała, że "nie są planowane żadne zmiany".

Przypomnijmy, że w Dublinie i Bilbao swoje mecze grupowe ma rozegrać reprezentacja Polski. W Irlandii Polacy mają zagrać ze Słowacją (14 czerwca) i Szwecją (23 czerwca). Natomiast w Bilbao "Biało-Czerwoni" zmierzą się z Hiszpanią (19 czerwca).

Euro 2020, które zostało przełożone o rok z powodu pandemii koronawirusa, odbędzie się od 11 czerwca i potrwa do 11 lipca. Mecze będą rozgrywane również w Rzymie, Baku, Kopenhadze, Monachium, Budapeszcie, Amsterdamie, Bukareszcie, Londynie i Sankt Petersburgu.

Więcej o: