Rosjanie w Polsce odmówili potępienia inwazji na Ukrainę. Stracili pracę

Klub BS Polonia Bytom zwolnił pięciu rosyjskich hokeistów. - Dostali propozycję pozostania, jeśli skrytykują i potępią działania wojenne Rosji na Ukrainie. Wszyscy odmówili - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia dla portalu hokej.net.

W środę portal hokej.net poinformował, że klub hokejowy BS Polonia Bytom, występujący na zapleczu Polskiej Hokej Ligi, w mocny sposób zareagował na inwazję Rosji na Ukrainę. Klub z Bytomia zrezygnował z usług pięciu rosyjskich zawodników. Są to: bramkarz Daniił Babec, obrońcy Kiriłł Kleimjonow, Jegor Rudskoj oraz napastnicy Walerij Polinin i Ilja Smirnow. Polinin wraz z Błażejem Salomonem, był najlepszym strzelcem Polonii w Młodzieżowej Hokej Lidze. Zdobył 19 bramek w 23 meczach.

Zobacz wideo Tak wyglądała ewakuacja Kędziory z Kijowa. Błyskawiczna reakcja

"Wszyscy odmówili. Postanowiliśmy się zatem pożegnać"

- Nie kontynuujemy współpracy z zawodnikami rosyjskimi z wiadomych względów. Klub jest spółką miejską i stanowisko miasta jest jednoznaczne. Pomagamy Ukraińcom, mówimy stanowcze „nie" dla finansowania i wsparcia zawodników z Rosji na poziomie miejskiej spółki Polonia Bytom - przyznał Adam Fras, wiceprezydent miasta Bytomia dla hokej.net.

Na ważną rzecz zwrócił również uwagę Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia. Przyznał, że rosyjscy hokeiści nie potępili działań Władimira Putina

- Zawodnicy dostali propozycję pozostania w klubie, jeśli skrytykują i potępią działania wojenne Rosji na Ukrainie. Wszyscy odmówili. W związku z tym postanowiliśmy się z nimi pożegnać - powiedział Mariusz Wołosz.

Takiej decyzji Polonii Bytom sprzeciwiło się Stowarzyszenie Zawodników Hokeja na Lodzie. Wydało oświadczenie, w którym sprzeciwiło się wykluczaniu Rosjan z polskich rozgrywek.

- Rosjanie występujący w polskiej lidze to nasi koledzy. Ani nam, ani tym, którzy proponują sankcje wobec nich nic nie wiadomo o tym, by zawodnicy ci wspierali putinowską władzę albo popierali rozpętaną przez tę władzę wojnę. Niewykluczone, że zawodnicy ci są takimi samymi, albo większymi przeciwnikami aktualnych rosyjskich władz, niż autorzy omawianego niemądrego pomysłu, albo że mają bliskich i przyjaciół w Ukrainie, o których bezpieczeństwo niepokoją się tak samo jak my - napisali w oświadczeniu.

Więcej informacji o inwazji rosyjskiej na Ukrainę znajdziesz TUTAJ>>>

W zespole Polonii Bytom występują też dwaj Białorusini - bracia Artur i Arciom Siańkiewiczowie. Obaj mają „Kartę Polaka" i starają się o przyznanie polskiego obywatelstwa.

Więcej o: