Co za słowa legendy o Idze Świątek. "Najlepsza, jaką kiedykolwiek widziałam"

- Ma tak otwarty umysł, aby uczyć się i chłonąć od wszystkich wielkich (...) wychwytuje tak wiele rzeczy - zachwyca się Igą Świątek legendarna Kim Clijsters. Belgijka stwierdziła, że w swoim życiu jeszcze nie wiedziała takiej tenisistki, jak Polka.

Iga Świątek (WTA 1.) aktualnie korzysta z przerwy między sezonami. Polka zdecydowanie zasłużyła na odpoczynek, gdyż w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zdominowała rywalizację w kobiecym tenisie. Nieprzerwanie od 4 kwietnia jest liderką rankingu WTA, triumfowała m.in. w wielkoszlemowych Roland Garros i US Open i zanotowała imponującą serię 37 zwycięstw z rzędu.

Zobacz wideo Sérgio Batata: W Brazylii w końcu głośno zaczyna się mówić, że jesteśmy faworytem do złota

Legendarna Kim Clijsters zachwyca się Igą Świątek. Wskazała, co odróżnia Polkę od rywalek i dało jej tytuł najlepszej tenisistki świata

Zachwycona postępem Polki jest jedna z najlepszych tenisistek wszech czasów, Kim Clijsters. Czterokrotna zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych i była liderka rankingu WTA, nie mogła nachwalić się Świątek w trakcie The Craig Shapiro Tennis Podcast. Belgijka przeanalizowała, co odróżnia 21-latkę od pozostałych zawodniczek i pozwoliło jej osiągnąć wielkie sukcesy w ciągu ostatnich miesięcy. 

Więcej treści sportowych znajdziesz też na Gazeta.pl

Przede wszystkim, Clijsters docenia techniczny i mentalny rozwój Igi Świątek. Jej zdaniem, żadna inna zawodniczka nie jest tak nastawiona na naukę od innych wielkich postaci tenisa, jak Świątek. Żadna zawodniczka nie potrafi także tak szybko przełożyć wiedzy teoretycznej na swoją grę. 

- W tym roku i przez kilka ostatnich lat, kochałam oglądać, jak dorasta, nie tylko na korcie tenisowym, ale także mentalnie - stwierdziła Clijsters. - Jest w stanie poprawiać swoją grę. Ma tak otwarty umysł, aby uczyć się i chłonąć od wszystkich wielkich, których spotyka na Wielkim Szlemie, od trenerów. Słucha komentatorów, wychwytuje tak wiele rzeczy i jest w stanie lepiej to przyswoić, niż jakakolwiek zawodniczka, jaką widziałam - dodała. 

Clijsters zwróciła także uwagę, że Polka znacznie lepiej radzi sobie, od kiedy gra bardziej agresywnie. Niegdyś Świątek znana była z gry defensywnej. Postawiła jednak na rozwijanie gry w ofensywie, co przyniosło efekty bardzo szybko. Dziś wyróżnia się na tle innych tenisistek. Jest niemal zawodniczką kompletną. 

- To, co udało jej się zrobić, to przejąć kontrolę nad ofensywną częścią gry i naprawdę była w stanie nauczyć się, jak to robić. To jest coś, co jest naprawdę trudne, gdy naturalnie jesteś nieco bardziej nastawiona na defensywę i polegasz na swoim ruchu - oceniła. - Jej ruch jest lepszy, jest jeszcze bardziej konsekwentna, ale też bardziej agresywna. Dlatego staje się naprawdę trudna do pokonania - dodała. 

Zdaniem Belgijki, Iga Świątek ma nad przeciwniczkami także ogromną przewagę, jeśli chodzi o przygotowanie mentalne. Potrafi się "wyłączyć" i nie pozwala przytłoczyć się myślom o porażce, gdy nadchodzi trudny moment. Clijsters wskazuje ten element jako receptę Polaki na długowieczność w świecie tenisa. 

- Jest tak skupiona od momentu, gdy wychodzi na kort. Jakby miała przełącznik (...) Jest doskonałym przykładem kogoś, kto jest niezwykle skoncentrowany, ale wie, kiedy się wyłączyć, aby jej to nie przytłoczyło - podsumowała. 

Kim Clijsters natomiast, mimo że zakończyła już zawodową karierę, potrafi nadal zagrać na niesamowicie wysokim poziomie. Niedawno 39-latka sprawiła sporą niespodziankę, pokonując podczas pokazowego turnieju w Orlando ubiegłoroczną finalistkę US Open Leylah Fernandez (40. WTA), o czym pisaliśmy więcej ->>> TUTAJ

Więcej o:
Copyright © Agora SA