Rafał Szukiel lepszy od brata

W regatach Masters w klasie Finn, które rozgrywane były na Zalewie Zegrzyńskim, bezkonkurencyjni okazali się żeglarze AZS UWM Olsztyn. Zwyciężył Rafał Szukiel, przed swoim starszym bratem Wacławem

Na zalewie pod Warszawą rywalizowało wprawdzie piętnastu zawodników, jednak od początku do końca walka o pierwsze miejsce toczyła się pomiędzy braćmi Szukielami. Dla reprezentantów naszego kraju otwarte mistrzostwa Masters (żeglarze kategorii Masters muszą mieć ukończone 40 lat) były doskonałym sprawdzianem formy przed zbliżającymi się mistrzostwami Polski. W imprezie wzięło udział sześciu Mastersów oraz dziewięciu młodszych zawodników.

Uczestnicy nie mogli narzekać na pogodę, ponieważ większość wyścigów rozgrywanych było przy słonecznej pogodzie i wietrze sięgającym 4 stopni w skali Beauforta. Wprawdzie ostatniego dnia zmagań warunki atmosferyczne popsuły się (padał rzęsisty deszcze), to organizatorom udało się zakończyć wszystkie dziewięć zaplanowanych wyścigów.

Najlepszy był Rafał Szukiel z AZS UWM Olsztyn, który do mety dopływał kolejno na pozycjach - 1, 1, 2, 1, 1, 3*, 2, 1, *DNS (9 punktów). Drugi, Wacław, niewiele mu ustępował - 2*, 2, 1, 2, 2, 1, 1, 2, *DNS (11 oczek).

- Zawody na Zalewie Zegrzyńskim były przede wszystkim generalnym treningiem przed mistrzostwami Polski - mówi Rafał Szukiel. - Potrzebowałem takich regat, ponieważ od poprzednich, przedolimpijskich zawodów w Chinach [zajął w nich dwunastą pozycję - red.] minęły już trzy tygodnie. Jeszcze dłuższą przerwę miał mój brat. Dlaczego w ostatnim czasie wygrywam z Wacławem? W zasadzie to do każdych zawodów ćwiczymy razem i jesteśmy na bardzo wyrównanym poziomie. Przyznam szczerze, że to raczej ja musiałem się poprawić. Może to zasługa wzmożonych treningów oraz faktu, że na igrzyska olimpijskie w Pekinie dla reprezentacji Polski w klasie Finn jest tylko jedno miejsce [który z nich pojedzie, rozstrzygnie się na początku przyszłego roku - red.].

W środę bracia Szukielowie wyjeżdżają do Gdyni, gdzie dzień później zmierzą się w walce o prymat w kraju.

Klasyfikacja najlepszych

1. Rafał Szukiel 9 pkt

2. Wacław Szukiel 11 pkt

3. Michał Strusiński 25 pkt

4. Piotr Mazur 33 pkt

5. Bartosz Flak 34 pkt

6. Piotr Pajor 36 pkt (Masters)

7. Grzegorz Czarkowski 39 pkt

8. Jacek Bińkowski 49 pkt (Masters)

9. Tomasz Mikulski 52 pkt (Masters)

10. Krzysztof Żółtowski 57 pkt (Masters)