Piłka nożna. Afera podsłuchowa w reprezentacji Anglii

Informację o 6 godzinach taśm, na których rzekomo nagrano rozmowy trenera reprezentacji Anglii Fabio Capello z zawodnikami i sztabem szkoleniowym, ujawniły "Independent" i "Times". "Times" określa całą sprawę mianem "dynamitu". Trener ponoć rozmawiał o taktyce, sprawach prywatnych i pieniądzach.

Angielska Federacja Piłki Nożnej już rozpoczęła dochodzenie w sprawie taśm. Wtorkowe "Times" i "Independent" podają, że podsłuchane rozmowy odbywały się w trakcie przygotowań do towarzyskiego meczu Anglii z Egiptem - w minionym tygodniu. Anglicy wygrali ten mecz 3:1. Zaraz po nim pojawiły się spekulacje o podsłuchu.

Poufne rozmowy z udziałem zawodników i sztabu szkoleniowego mają dotyczyć jak donoszą gazety nie tylko taktyki gry reprezentacji, ale też premii dla piłkarzy za występ na mistrzostwach świata w RPA 2010.

Ujawnienie szczegółów taktycznych mogłoby zostać wykorzystane przez rywali reprezentacji Anglii na mistrzostwach świata w RPA (Anglia zagra w grupie z USA, Algierią i Słowenią), jednak "Independent" uważa plotki na temat wartości merytorycznej nagrań za przesadzone, ukierunkowane na wzbudzenie taniej sensacji.

"Independent" twierdzi, że nagrany materiał trwa aż sześć godzin. Ponoć w materiale znalazły się też rozmowy prywatne. Najpewniej chodzi o komentarze Fabio Capello na temat jego konfliktu z byłym już kapitanem reprezentacji Johnem Terrym. Włoch (na tych nagraniach) miał nie oszczędzać piłkarza Chelsea. Szczegóły nie są znane, gdyż żadna z gazet nie zdecydowała się na zakupienie taśmy od anonimowego sprzedawcy. Ten już w piątek przekazał im fragmenty rewelacji i podał cenę. Angielska Federacja Piłki Nożnej ostrzegła, że wykupienie i zastosowanie tych materiałów będzie złamaniem prawa i grozi ostrymi sankcjami.

Skrawki materiału, które trafiły w ręce prasy, "Times" nazywa "dynamitem".

Głos zabrał sam Capello. Nagranie rozmów i całą aferę uważa za próbę zakłócenia jego pracy przez "nieprzychylne mu osoby i media".

Angielski Związek zapowiedział, że zaostrzy kontrolę "bezpieczeństwa wokół zespołu". Zwłaszcza dostępu do pomieszczeń przeznaczonych na spotkania drużyny podczas np. pobytu w hotelach.

Afera taśmowa po aferze seksualnej

To kolejna już afera utrudniająca włoskiemu trenerowi przygotowania do mundialu. Miesiąc temu wyciekły rewelacje dotyczące seksualnego życia dotychczasowego kapitana reprezentacji - Terry'ego. Miał on romans z dziewczyną Wayna Bridge'a - kolegi z kadry. Była z nim w ciąży a Terry miał zapłacić za aborcję.

Capello odebrał mu kapitańską opaskę i przekazał ją Rio Ferdinandowi, którego przeszłość też nie należy do najczystszych.

Kontuzje

Reprezentację Anglii dopadła też plaga kontuzji. Z gry wykluczeni są między innymi: nowy kapitan - Rio Ferdinand (uraz kręgosłupa), Ashley Cole (złamanie kostki), Wes Brown (podejrzenie złamania kości śródstopia). Na mistrzostwa na 100 proc. nie pojedzie też - co prawda nigdy przez Capello nie powoływany - Michael Owen (uraz uda), który ostatnio był w bardzo dobrej formie i gazety pisały o jego powrocie do kadry.

Liga Mistrzów ucieka Liverpoolovi ?

Więcej o: