Anglicy wzięli ze sobą do Kataru mgłę. Ma im pomóc w walce z największym rywalem

Gdy reprezentacja Anglii przyleciała do Kataru, termometry pokazywały 33 stopnie Celsjusza. Anglicy robią wszystko, żeby nie dać się upałom i przygotowali specjalny plan. Trenują w największym słońcu, w ruch poszły również kamizelki lodowe oraz... maszyna wytwarzająca mgłę.

Najtrudniejszym przeciwnikiem dla europejskich reprezentacji, które przyleciały na mundial do Kataru, będzie tamtejszy klimat. Temperatura w Dosze oraz innych miastach sięga ponad 30 stopni, a przy dużej wilgotności, warunki stają się naprawdę nieprzyjemne do wzmożonego wysiłku. Jak informuje angielska gazeta "Daily Mail", kadra Anglii przygotowuje się do turnieju w specjalny sposób.

Zobacz wideo Oto przyszły bramkarz reprezentacji Polski. "Ma charakter, poczucie własnej wartości"

Reprezentacja Anglii przystosowuje się do upałów w Katarze

Angielscy zawodnicy zawitali do Kataru 16 listopada. Od tamtej pory trenowali pod gołym niebem o 12:30, czyli w najgorętszym momencie dnia. Zdaniem angielskich mediów sztab Garetha Southgate'a podkreślał, jak ważne jest dla nich jak najszybsze przystosowanie się do upału, a wystawianie ich na palące słońce podczas pierwszych dni zgrupowania jest celową sztuczką, aby zapewnić im jak najszybszą aklimatyzację do lokalnych temperatur. Godziny treningów zmienią się jednak względem rywali. Anglia pierwszy mecz z Iranem rozegra o 16:00 lokalnego czasu (14:00 w Polsce), natomiast, gdy przyjdzie do starć z USA i Walią, które odbywać się będą o 22:00 (20:00 w Polsce), zajęcia zaczną być organizowane o 16:30.

To nie wszystkie sztuczki, jakie mają w zanadrzu Anglicy. W celu zmniejszenia wpływ upału podczas treningu, z boku boiska zainstalowano maszynę wytwarzającą mgłę – zwaną "szatą cieplną". Ten zaskakujący sposób ma przynieść ochłodzenie dla zmęczonych organizmów piłkarzy. Mgła nie utrudnia widoczności, gdyż szybko rozpływa się w wysokiej temperaturze, przynosząc orzeźwienie niczym morska bryza.

Więcej podobnych treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zawodnicy używają też ręczników lodowych. Tę taktykę pierwszy raz zastosowali podczas meczu ubiegłorocznych mistrzostw Europy z Chorwacją. Podczas sesji treningowych graczom oferowano również okłady z lodu i kamizelki lodowe, aby zapewnić im szybkie ochłodzenie. Ma to ich przygotować na zmianę klimatu podczas gry. Stadiony są klimatyzowane, co powinno obniżyć temperaturę powietrza do około 23 stopni.

Reprezentacja Anglii mundial rozpocznie 21 listopada od meczu z Iranem, przed którym atmosferę dodatkowo podgrzał trener Carlos Queiroz. Następnie ekipę Garetha Southgate'a czekać będą mecze z USA (25 listopada) oraz z Walią (29 listopada).

Więcej o: