Sport.pl

Michał Kwiatkowski wygrywa Tour de Pologne!

Michał Kwiatkowski wygrał 75. Tour de Pologne! Najlepszy na ostatnim etapie był Simon Yates, ale polski kolarz utrzymał przewagę, którą miał przed ostatnim etapem. Końcówka etapu była jednak niezwykle emocjonująca i trzymała w napięciu do ostatnich sekund wyścigu.

Polski kolarz Michał Kwiatkowski okazał się najlepszy w Tour de Pologne. Na ostatnim siódmym etapie Sky kontrolowało wydarzenia, ale tylko do pewnego momentu.  Po tym jak od peletonu odłączyła się mała grupa z  Michałem Kwiatkowskim i jedynym Henao (obaj Sky) i zaczęło się robić nerwowo. Kolumbijczyk jednak szybko stracił siły i Kwiatkowski musiał radzić sobie sam. 

Na kilka kilometrów przed końcem w pojedynkę zaatakował Simon Yates, który tracił do Polaka 39 sekund. Na trzy kilometry przed końcem przewaga Yatesa niebezpiecznie zwiększyła się do 33 sekund, a dodatkowo zawodnik zgarnąłby 10 sekund bonifikaty za wygranie etapu, co oznaczałoby zwycięstwo w całym wyścigu. Brytyjski kolarz zaczął jednak tracić siły, a grupa kolarzy przyśpieszyła walcząc o jak najwyższe miejsce, to bardzo pomogło Michałowi Kwiatkowskiemu.  

W rezultacie Kwiatkowski pewnie dojechał do mety w Bukowinie Tatrzańskiej, mając zaledwie 12 sekund straty do Yatesa. 

Kwiatkowski jechał bardzo pewnie i uważnie w całym wyścigu. Polak odniósł dwa etapowe zwycięstwa, a raz zajął trzecie miejsce. 

Ostatnim Polakiem, który wygrał Tour de Pologne, był Rafał Majka, który triumfował w 2014 roku. 

Więcej o:
Komentarze (12)
Michał Kwiatkowski wygrywa Tour de Pologne!
Zaloguj się
 • gtv

  Oceniono 4 razy 4

  Próbując kibicować zawodnikom TdP i znajdując się poza zasięgiem polskiego radia i telewizji, co chyba coś tam z wyścigu transmitowały na żywo i obgadywały w studio- skazani jesteśmy na żenującą indolencję pp. cyklistów amatorów z www.sport.pl i Onetu. A pomyśleć tylko, że ongiś, na długo przed Internetem polskie dziennikarstwo sportowe potrafiło wznieść się na wyżyny sprawozdawcze i uporać się na medal z dramatami nawijanymi na asfalcie...

 • ezo-mir

  Oceniono 7 razy 3

  Było ciekawie, przez moment wirtualnym liderem był nawet De Plus, ale ta akcja była zdecydowanie za wczesna. Na takich tourach jak TdP nie ma dużych różnic, więc nie sposób przypilnować każdego. W ten sposób uciekł Yates. Potem szybko odpadli pomocnicy Sivakov i Henao. Rozumiem zmęczenie pogonią, ale mimo wszystko Henao mnie rozczarował, myślałem że jeszcze z z pół kilometra pociągnie. Potem były obawy bo to Kwiatek musiał prowadzić, a Teuns i Bennett mogli to wykorzystać.

 • drvx

  Oceniono 1 raz 1

  Brawo Michał. Piękne zwycięstwo.!
  Co do sily druzyny SKY to jednak nie była ona aż tak wielka jak można było się spodziewać, przyzwyczaiłem się że SKY zapewnial swoim liderom wsparcie najdłużej ze wszystkich ekip w peletonie i że raczej nie dopuszcza do sytuacji w której ich lider musi sam dyktować tempo grupy poscigowej. Na szczęście tym razem patrzac na cąły wyścig wsparcie grupy wystarczyło by Kwiato wygrał generalkę ale na ostatnim etapie ławka pomagierów okazała się zbyt krótka.
  Mogloby sie wydawać, że zawiódł Henao. Jednak wstrzymałbym się z takim osądem. To, że w decydujacych momentach lider został bez wsparcia mogło być spowodowane tym, ze reszta pomagierów była zbyt słaba i Henao musiał zbyt wcześnie zacząć swoja pracę.

 • ezo-mir

  Oceniono 3 razy 1

  I ciekawostka; Kwiato wygrał też klasyfikację sprinterską. Nie lubię gdy najlepszego sprintera, czy KOM zdobywa ten który wygrywa cały wyścig. Z KOM nie ma tego problemu, bo premii jest sporo, a dodatkowo ostatnie podjazdy nie liczą się do klasyfikacji (tutaj bym te premie dodał, to by wiele nie zmieniło). Natomiast punkty za finisz powinny być przyznawane jak na TdF, z 50 za zwycięstwo na płaskim, 30 na pagórkowatym (czyli w Bielsku-Białej) i 20 na górskich. Wtedy można by było zostawić osobne premie dla najaktywniejszych.

 • boliver

  Oceniono 3 razy 1

  Czy moglo byc inaczej,,?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX