Katastrofa przed igrzyskami. Premier grzmi i wini niezaszczepionego. "To skandal"

Marketa Slukova-Nausch i Barbora Hermannova zostały wykluczone z olimpijskiego turnieju siatkówki plażowej po tym, jak pierwsza z nich miała pozytywny wynik testu na koronawirusa. - Płakałyśmy, przeklinałyśmy, a potem znów płakałyśmy - wskazała Slukova-Nausch cytowana przez CNN. Oburzony na sytuację jest premier Czech, Andrej Babis, który wskazał, że sytuacja to skandal, a cały łańcuch zakażeń mógł rozpocząć niezaszczepiony lekarz kadry.

Czeskie siatkarki zdążyły już opublikować zdjęcia na Instagramie zrobione po przylocie do Tokio, ale okazuje się, że ich radość z występu na kolejnych igrzyskach trwała krótko. Dla Barbory Hermannovej to miały być drugie, a dla Markety Slukovej-Nausch trzecie w karierze, ale para musiała wycofać się z rywalizacji w Tokio

Zobacz wideo W Tokio nie widać igrzysk, a już w piątek początek sportowego święta

Czeska para siatkarek plażowych wykluczona z igrzysk. Pięć przypadków zakażeń koronawirusem w kadrze

Przyczyną tak przykrego rozwiązania dla zawodniczek jest pozytywny wynik testu na koronawirusa u Markety Slukovej-Nausch. Czeszka najprawdopodobniej zakaziła się od swojego męża i trenera. To już piąty przypadek zakażenia w czeskiej kadrze w Tokio.

W czwartek po południu podjęto decyzję, że Slukova-Nausch i Hermannova nie wystąpią w Tokio. - Płakałyśmy, przeklinałyśmy, a potem znów płakałyśmy. To cholernie boli, nie wiem, jak poradzimy sobie z tym wszystkim. Dla sportowca to dramat i sytuacja, w której nikt nie chciałby się znaleźć. Dlatego chciałabym, tylko żeby nikomu więcej to się nie przytrafiło - wskazała Slukova-Nausch cytowana przez telewizję CNN.

Wyścig z czasem i bólem trwa! Gwiazda polskiej kadry wciąż walczyWyścig z czasem i bólem trwa! Gwiazda polskiej kadry wciąż walczy

- Wiem, że na świecie dzieje się obecnie wiele gorszych rzeczy, ale dla naszego sportowego mikro-świata to prawdziwe trzęsienie ziemi. Jest nam przykro, także z powodu Bary, która przez to zamieszanie także nie może zagrać w Tokio - mówił mąż Slukovej-Nasch i odnosił się do Barbory Hermannovej, która pomimo braku zakażenia miała bliski kontakt z zawodniczką, z którą gra w parze i nie dostała pozwolenia na grę. Choć pewnie trudno byłoby jej tak szybko znaleźć nową partnerkę.

Premier Czech obwinia niezaszczepionego lekarza kadry. Leciał ze wszystkimi zakażonymi

Premier Czech, Andrej Babis nie może uwierzyć w to, co się stało. - To skandal. Nie rozumiem, jak to się mogło wydarzyć. Próbujemy przekonywać wszystkie osoby, żeby się zaszczepiły, a jedną z osób, które nie przyjęły szczepionki był lekarz kadry, Vlastimil Voracek, który także miał pozytywny wynik testu. To nie fair wobec zawodników - wskazał Babis cytowany przez szwedzki portal dziennika "Expressen".

Australijczycy zapowiadali, że zaszokują świat na igrzyskach. I naprawdę to zrobili!Australijczycy zapowiadali, że zaszokują świat na igrzyskach. I naprawdę to zrobili!

Ujawniono także, że pozostała czwórka zakażonych osób leciała tym samym samolotem, co Voracek, który w tej sytuacji byłby "pacjentem zero", który mógł rozpocząć łańcuch zakażeń. Jak zapewnił Filip Neusser, czyli szef narodowej agencji sportowej, która finansuje czeskie kadry, ministerstwo i rząd ma teraz rozpocząć śledztwo ws. procedur bezpieczeństwa w Czeskim Komitecie Olimpijskim, przez które miało dojść do zakażeń, a później ukarać ewentualnych odpowiedzialnych za kluczowe decyzje. Turniej siatkówki plażowej w Tokio rozpocznie się w sobotę, 24 lipca.