Rajd Dakar. Uczeń - Kamil Wiśniewski przed mistrzem - Rafałem Sonikiem

Pierwszą część etapu maratońskiego lepiej pojechał debiutant na rajdzie. Sonik do lidera stracił ponad 48 minut.

Noc dla polskich quadowców musiała być pracowita, bo podczas dwóch dni maratonu nie ma mozliwości skorzystania z pomocy serwisu. Z nielicznych informacji, które dotarły z zamkniętego biwaku w Uyuni wynika, że zawodnicy razem pracowali nad quadami, by przygotować je do znacznie dłuższego ścigania we wtorek. Znaczących uszkodzeń w maszynach na szczęście nie było.

W trakcie dnia przerwy organizatorzy mieli pełne ręce roboty. Zaplanowany na poniedziałek etap maratoński został zmieniony i w nowej formie obejmował fragmenty tras szóstego (odwołanego) i siódmego odcinka specjalnego. Choć dystans był stosunkowo niewielki (161 km), w pierwszej części stanowił spore wyzwanie nawigacyjne. Jazdy nie ułatwiała również gęsta roślinność porastająca niewysokie i rozległe wydmy.

– Rozmawiałem z Rafałem i krótko skonsultowaliśmy niezbędne prace przy quadzie. Musiał jedynie dolać trochę oleju i dokręcić lekko poluzowaną nakrętkę osi. Z quadem Kamila również nie było większych problemów – relacjonował Jarosław Zając, mechanik z teamu Sonika.

Na trasie siódmego etapu minimalnie lepiej zaprezentował się młodszy z dwójki quadowców. Wiśniewski uzyskał 12. czas i awansował na 14. miejsce w klasyfikacji generalnej. Sonik przyjechał na metę tuż po nim i utrzymał 10. pozycję w „generalce”.

Druga część etapu maratońskiego zapowiada się zdecydowanie trudniej. Organizator ponownie skrócił odcinek specjalny (pierwotnie 492 km), ale tym razem nieznacznie. Na bardzo wymagającej trasie z Uyuni do Salty, położonej już w Argentynie, zawodnicy pojadą jedynie po prostych naprawach i własnej kontroli sprzętu. Jeżeli ktoś w poniedziałek za bardzo eksploatował pojazd, we wtorek może za to zapłacić słoną cenę.

Wyniki 7. etapu: 1. Siergiej Karjakin (Rosja) 02:32.49, 2. Axel Dutrie (Francja) 2.59 straty, 3. Ignacio Casale (Chile) 9.36, . 12. Kamil Wiśniewski 37.30, 13. Rafał Sonik 48.13

Klasyfikacja generalna: 1. Karjakin 22:13.25, 2. Simon Vitse (Francja) 5.16, 3. Dutrie 5.20, . 10. Sonik 2:45.45, 14. Wiśniewski 4:24.13.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.