Esportowy wyścig zbrojeń. Jakie podzespoły są najważniejsze dla zawodników?

Wybór najlepszego sprzętu do wirtualnej rywalizacji może przyprawić o zawrót głowy, bo co wybrać spośród coraz lepszych monitorów, potężniejszych procesorów i nowych technologii? Chociaż media technologiczne codziennie przedstawiają nowości sprzętowe dla graczy, to istotnych podzespołów jest kilka. Omawiamy na czym grają esportowcy między innymi na przykładzie sprzętu wykorzystywanego w Polskiej Lidze Esportowej.

Wybierając sprzęt, z którego będziemy korzystać w esporcie, należy zwrócić uwagę na dopasowanie do wybranego tytułu. Counter Strike: Global Offensive, czyli jeden z dwóch istotnych w Polskiej Lidze Esportowej, został wydany w 2012 roku. Jego minimalne wymagania sprzętowe za GRYOnline.pl, to:

  • procesor Intel Core 2 Duo E6600 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB GeForce E6600
  • 15 GB miejsce na dysku twardym

W CS-a można zagrać na naprawdę leciwym sprzęcie, ale esportowcy korzystają ze znacznie lepszego. W jakim celu? Konfiguracja sprzętu ma kluczowe znaczenie, aby można było komfortowo grać w wybrany przez nas tytuł. Często o wyborze komponentów decydują indywidualne preferencje - szczególnie, gdy przychodzi wybrać klawiatury, myszy, podkładki, czy gamingowe fotele. Jeśli wybieramy sprzęt dla esportowca, to warto spojrzeć na konfiguracje topowych graczy i na urządzenia, które występują na imprezach esportowych, takich jak Intel Extreme Masters, czy krajowe Finały Polskiej Ligi Esportowej..

Do stworzenia zestawienia wykorzystaliśmy przykład oficjalnego monitora 11 sezonu IEM Acer Predator XB241H, podzespołów komputera stosowanego w ramach finałów Polskiej Ligi Esportowej Fantasy Expo PC oraz dodatkowego sprzętu gamingowego wykorzystywanego przez Pawła “byaliego” Bielińskiego, jednego z najbardziej utytułowanych zawodników związanych swoją historią z Virtus.pro.

Co lepsze, komputer czy laptop?

Jedno z podstawowych zadań sprzętu do gier, to zapewnienie odpowiedniej płynności w trakcie rozgrywki. W zależności od tytułu może ją spełnić zarówno topowy sprzęt, jak i bardziej budżetowa propozycja. W esportowym sporze "laptop vs. PC" często można się spotkać ze stwierdzeniem, że komputer stacjonarny wygrywa bezapelacyjnie. Ale czy słusznie?

Jest to spowodowane głównie za sprawą wydajności oraz możliwości szerokiej rozbudowy i modyfikacji. Mimo, że laptopy w znacznym stopniu dorównują komputerom, to jednak na dominującej części eventów esportowych zobaczymy poczciwe PC-ty. Co ciekawe, gracze esportowi zazwyczaj nie odczuwają różnic, jeśli do monitora podepniemy gamingowego laptopa zamiast komputera stacjonarnego.

Podzespoły i mózg komputera

Jeśli chodzi o dobór sprzętu, to najbardziej powinno nas interesować zachowanie jak największej płynności w trakcie gry. Minimalna wartość, jaką każdy komputer lub laptop powinny osiągać dla komfortowej gry to 60 klatek na sekundę (FPS). W przypadku esportu ich liczba rośnie i powinna przekraczać 120 FPS, a wiąże się to z niebywale szybkim czasem reakcji zawodników. Komfortową rozgrywkę zapewnić mogą nam tylko odpowiednie podzespoły, a największe znaczenie odgrywają procesor, dysk pamięci oraz karta graficzna.

Niewątpliwie wybór procesora jest jednym z najistotniejszych punktów przy składaniu komputera. To jego mózg. Wpływa na pracę wszystkich podzespołów, wspierając pracę karty graficznej. Procesor odpowiada za skomplikowane obliczenia w grach (generowanie i symulowanie fizyki). Nic więc dziwnego, że im szybszy, tym lepiej dla nas. Dostępnych modeli na rynku nie brakuje, a najbardziej godne polecenia wydają się podzespoły od Intel (Core i5, Core i7, Core i9) i od AMD (Ryzen 5, Ryzen 7). Przy okazji trzeba też wspomnieć o pamięci RAM, której nigdy za wiele. Jej optymalna wielkość w tym przypadku to 16 GB.

Karta graficzna, to często najdroższa część każdego komputera. Aby nie zbankrutować można iść po linii najmniejszego oporu i wybrać taką , która zapewni płynną grę w 60 klatkach. To jednak może okazać się niewystarczające w przypadku chęci rywalizacji w profesjonalnym esporcie. Chcąc zakupić kartę, która osiągnie najwyższy pułap FPS-ów, trzeba przygotować się spory wydatek, który nie jednej osobie wyczyści portfel do cna. W przypadku tego podzespołu liderem w branży jest zdecydowanie NVIDIA ze swoimi seriami GTX oraz RTX. Należy też pamiętać, że jakość grafik odgrywa duże znaczenie w odbiorze wizualnym rozgrywki przez widzów. To szczególnie ważne dla firm realizujących transmisje z rozgrywek.

Ostatnim z najbardziej istotnych “bebechów” esportowego PC-ta jest dysk pamięci. Tu najlepszym wyborem są dyski SSD zamiast HDD, które zapewnią odpowiednią szybkość odtwarzanego tytułu. Obecnie na rynku dysków ciężko wyróżnić znacznego lidera, jednak istnieje wiele firm godnych polecenia jak ADATA, Kingston czy Plextor.

Co ma w sobie oficjalny komputer Finałów Polskiej Ligi Esportowej?

Oficjalny komputer Finałów Polskiej Ligi EsportowejOficjalny komputer Finałów Polskiej Ligi Esportowej Fantasy Expo

Monitory - okno na świat gracza

Ekrany stosowane przez esportowców posiadają dwie ważne cechy, które mają znaczący wpływ na rozgrywkę. Mowa tu o proporcjach oraz wysokiej częstotliwości odświeżania ekranu. W rozmiar monitora dominują urządzenia o przekątnej 24 cali, jednak można również spotkać zawodników lubujących się w ekranach o większych rozmiarach, np. 27 cali. Odświeżanie z kolei eliminuje rozmycie obrazu w grach podczas poruszania się. Wartość ta bardzo mocno powiązana ze wcześniej wspomnianymi FPS-ami, dlatego warto zaopatrzyć się w  kartę graficzną, która pozwoli na osiągnięcie minimum 144 stałych klatek animacji na sekundę. Szybkość odświeżania ekranu dosłownie można wytłumaczyć, jako maksymalną możliwość wyświetlania wygenerowanych przez komputer klatek animacji. Zjawisko bardzo dobrze zostało opisane przez Piotra “Ziemniaka” Latałę w jego filmie i w pełni wyjaśnia działanie monitorów o różnej częstotliwości odświeżania.

Przy okazji monitorów warto wspomnieć o powstawaniu współpracujących ze sobą technologii. Stosowanie kompatybilnych setów może w dużym stopniu dać przewagę w grze. Przykładowo stosowanie monitora z zaimplementowaną technologią NVIDIA G-SYNC oraz karty wspierającej tę technologię, zapewni bardziej płynny obraz w grach oraz lepszą synchronizację pracy karty graficznej i monitora. Do najpopularniejszych producentów monitorów gamingowych można zaliczyć: MSI, Acer oraz LG.

Czym się cechował oficjalny monitor 11 sezonu Intel Extreme Masters?

Oficjalny monitor 11 sezonu Intel Extreme MastersOficjalny monitor 11 sezonu Intel Extreme Masters Fantasy Expo

Słuchawki, czyli komunikacja ze światem gier

Pierwszym elementem, na który zwraca uwagę esportowiec przy wyborze słuchawek jest jakość generowanego dźwięku, czy jest czysty i klarowny. Zawodnicy w trakcie rozgrywek grają na "słuch" - nasłuchiwanie dźwięków kroków przeciwnika pozwala im na odpowiednio wczesne wykrycie go, dając tym samym czas na reakcję i zdobycie przewagi.

Drugi czynnik, wpływający na dobór słuchawek to ergonomia, która jest indywidualną kwestią zawodników. Inne słuchawki wybierze gracz używający okularów, a inne gracz bez nich. Wszystko zależy od wygody i tego jak na głowie “leżą” słuchawki. Można tu wymienić kilka bodźców takich jak: dobra wentylacja ucha, brak efektu szybkiego zmęczenia uszu oraz wysoki poziom izolacji dźwięku z otoczenia.

Ostatnim czynnikiem jest mikrofon. Konieczny do kontaktu z zespołem w trakcie rozgrywki. Ważne jest, aby przetwornik był kierunkowy i zbierał jedynie dźwięk, który wydobywa się z ust zawodnika, inaczej dźwięki otoczenia zakłóciłyby komunikację.

Mysz oraz klawiatura

W przypadku myszy pierwsze skrzypce grają 2 wartości: DPI oraz polling rate. DPI to liczba pikseli jaką przebył nasz kursor na ekranie po przejechaniu fizycznie myszką na odległość 1 cala. Przykładowo: gra na 400 DPI i 1000 DPI różni się tylko tym, że osoba używająca 1000 DPI może przejechać mniejszy dystans myszką po podkładce, aby przesunąć kursor w ten sam punkt co ten z 400 DPI.

Polling rate to liczba raportów, dotyczących położenia oraz aktywacji przycisków jaką nasza myszka wysyła do komputera w ciągu jednej sekundy. Przykład 125Hz oznacza, że 125 raportów zostało wysłanych w ciągu jednej sekundy. Wartość ta zapewnia płynność kursora oraz szybkości przesyłu danych, co w dużej mierze wpływa na precyzję działań wykonywanych przez esportowca.  

Dodatkowo chcąc jak najlepiej odtworzyć ruch ręki za pomocą kursora, esportowcy często korzystają z dwóch dodatkowych opcji. Mowa tu o wyłączonej akceleracji myszy oraz odpowiednim ustawieniu wartości "Raw-Input" w grze. Dzięki odpowiedniemu ustawieniu tych dwóch zmiennych gracze uzyskają większą precyzję kursora i zapobiegną omijaniu pojedynczych pikseli przez wskaźnik.

Przy okazji wyboru myszy przez zawodników warto również wspomnieć, że ogromne znaczenie przy doborze tego urządzenia odgrywają osobiste preferencje graczy. Jednakowo ergonomia, przyzwyczajenie, ciężar oraz zastosowanie w myszy kabla bądź technologii bezprzewodowej może mieć wpływać na to, jaki sprzęt wybierze espotowiec. Co więcej, warto wspomnieć o stylach chwytu myszy (Palm Grip, Claw Grip, Fingertip Grip), które znacznie wpływają na wybór sprzęt. Można śmiało stwierdzić, że mysz komputerowa to najbardziej indywidualny spośród sprzętów gracza.

W przypadku klawiatur, gracze najchętniej wybierają klawiatury mechaniczne. Charakteryzują się one wyraźnym skokiem klawisza, niwelując tym samym przypadkowe wciśnięcie przycisku. W obu sprzętach ważną rolę odgrywa również ergonomia oraz osobiste preferencje (np. liczba dodatkowych przycisków na myszy bądź panel numeryczny na klawiaturze).

Na czym gra Paweł “byali” Bieliński?

Na czym gra Paweł 'byali' Bieliński?Na czym gra Paweł 'byali' Bieliński? Fantasy Expo

Przy okazji wyboru dodatków takich jak kontrolery oraz headset, mamy do wyboru mnóstwo marek takich jak Logitech czy SteelSeries, oferujących wysokiej klasy sprzęt gamingowy. Warto stawiać na sprawdzone firmy aby nie naciąć się na niskobudżetowego bubla.

Odpowiedni dobór podzespołów oraz dodatkowego sprzętu może zapewnić zawodnikom odpowiedni komfort rozgrywki oraz przewagę technologiczną nad drugim graczem. Warto jednak pamiętać, że przewagę tą można uzyskać jedynie w przypadku zawodów online oraz treningów, ponieważ przy okazji zawodów lanowych sprzęt używany przez zawodników jest tej samej klasy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA