Siatkówka. Antiga podał skład na Ligę Światową

20-letni Bartłomiej Lemański, który ma aż 217 cm wzrostu oraz starsi od niego o dwa lata Bartosz Bednorz i Maciej Muzaj mogą być kolejnymi odkryciami siatkarskiej reprezentacji Polski. Stephane Antiga ogłosił skład kadry na Ligę Światową. W rozgrywkach, które ruszą po kwalifikacjach olimpijskich w Tokio, szansę dostaną kolejni młodzi.

Od 13 do 17 lipca Polska zagra w Final Six Ligi Światowej w Krakowie. Oznacza to, że czerwiec i początek lipca, kiedy rozgrywana będzie runda interkontynentalna, wygląda na idealny czas, by trener Antiga dał odetchnąć kluczowym zawodnikom, którzy bezpośrednio po sezonie ligowym rozpoczęli przygotowania do japońskich kwalifikacji do igrzysk w Rio. Eliminacje odbędą się na przełomie maja i czerwca.

Nikt nie wyobraża sobie, by w gronie ośmiu zespołów nasi mistrzowie świata nie znaleźli się w najlepszej trójce premiowanej awansem do turnieju olimpijskiego. Ale też wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że w dalekim kraju i innej strefie czasowej męczące będą mecze nawet z niżej notowanymi Wenezuelą, Kanadą czy Australią. Dlatego w Tokio wystąpią nasi najlepsi zawodnicy, ale już w rundzie interkontynentalnej "światówki" zapewne będą dostawali krótkie urlopy. Na długie nikt ich nie wyśle, bo cały trzeba będzie dbać o formę przed Rio, ale też FIVB będzie nakładać wysokie kary na zespoły, które wystawią zbyt wielu zmienników.

Mimo to na pewno zobaczymy kolejne debiuty za kadencji Antigi. A czy atakujący Muzaj, który znalazł się w składzie kosztem Jakuba Jarosza, i najwyższy w PlusLidze środkowy Lemański, ale też Bednorz, mający dopiero jeden występ w kadrze, mają szanse zrobić w reprezentacji tak błyskawiczne kariery jak Mateusz Mika, Rafał Buszek czy - najświeższy przykład - Mateusz Bieniek?

W sezonie olimpijskim będzie im szczególnie trudno, ale w Kaliningradzie, Łodzi i Nancy na pewno będziemy wiedzieli więcej o tym, ile mogą wnieść do drużyny. Polska w rundzie interkonentyntalnej zagra w trzech turniejach w wymienionych miastach. W Rosji od 17 do 19 czerwca zmierzy się kolejno z Bułgarią, Rosją i Serbią, u siebie zagra od 24 do 26 czerwca z Argentyną, Rosją i Francją, a we Francji w dniach 1-3 lipca spotka się z Brazylią, Francją i Belgią.

Bez względu na wyniki drużyna Antigi jest pewna gry w Final Six, w nim zobaczymy już najmocniejszy skład. To będzie ważny sprawdzian przed igrzyskami w Rio, które rozpoczną się trzy tygodnie po zakończeniu Ligi Światowej.

Skład reprezentacji Polski na Ligę Światową 2016:

Rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz, Paweł Woicki. Przyjmujący: Bartosz Bednorz, Rafał Buszek, Michał Kubiak, Mateusz Mika, Artur Szalpuk, Wojciech Żaliński. Środkowi: Mateusz Bieniek, Karol Kłos, Bartłomiej Lemański, Marcin Możdżonek, Piotr Nowakowski, Andrzej Wrona. Atakujący: Dawid Konarski, Bartosz Kurek, Maciej Muzaj. Libero: Piotr Gacek, Damian Wojtaszek, Paweł Zatorski.

Obserwuj @LukaszJachimiak

Zobacz wideo

Najsłynniejsze WAGS amerykańskiego sportu - aktorki, celebrytki, piosenkarki. Niektóre nazwiska mogą cię zaskoczyć

Czy uważasz, że Antiga podjął dobre decyzje?
Więcej o: