Stephane Antiga

Stephane Antiga

Stéphane Antiga urodził się w miejscowości Suresnes niedaleko Paryża, 3 lutego 1976 roku. Mierzy 200 cm wzrostu. Ponad 300 razy wystąpił w reprezentacji Francji. Obecnie jest siatkarskim szkoleniowcem.

Kariera drużynowa

Stéphane Antiga rozpoczął swoją karierę w zespole Paris UC. Występował tam przez 4 lata. W roku 1998 zdecydował się przejść do innej stołecznej drużyny – Paris Volley. W sezonie 2003/2004 Francuz był zawodnikiem włoskiego klubu Bre Banca Lannutti Cuneo. Później, przez kolejne 3 lata reprezentował barwy hiszpańskiego Portol Palma de Mallorca.

W roku 2007 Stéphane Antiga przyjechał do Polski i zaczął grać dla Skry Bełchatów. W tym klubie spędził 4 lata, a następnie został zawodnikiem Delecty Bydgoszcz. W roku 2013 powrócił na 1 sezon do Bełchatowa, po czym zdecydował się na zakończenie kariery zawodniczej.

Francuz przez 20 lat zdobył ogromną ilość trofeów. Aż 7 razy cieszył się ze zdobycia Mistrzostwa Francji, a także 4-krotnie sięgał po Puchar Francji. Sukcesy odnosił również w Lidze Hiszpańskiej, gdzie 2 razy zdobył złoty medal tych rozgrywek, 2 razy wznosił do góry Puchar Hiszpanii i raz zapisał na swoim koncie Superpuchar tego kraju. W Polsce Stéphane Antiga wywalczył 5 tytułów Mistrza Polski i 3 razy zdobył Puchar Polski.

Równie dobrze wiodło mu się w rozgrywkach międzynarodowych. Wygrał bowiem siatkarską Ligę Mistrzów, Puchar Europy Zdobywców Pucharów, a także Superpuchar Europy. Jako zawodnik zdobył również srebrne medale Pucharu CEV, a także Klubowych Mistrzostw Świata.

Kariera reprezentacyjna

Stéphane Antiga w roku 1998 rozpoczął występy w reprezentacji Francji. Wraz ze swoją drużyną narodową zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Świata w Argentynie w roku 2002. Ponadto wywalczył 3 srebrne krążki: w czasie Mistrzostw Europy w roku 2003, w Lidze Światowej w roku 2006 i w Mistrzostwach Europy 3 lata później. Wówczas w finale Francuzi przegrali z reprezentacją Polski 3:1. Stéphane Antiga zakończył karierę w drużynie narodowej w roku 2010.

Kariera trenerska

Francuz został mianowany trenerem reprezentacji Polski jeszcze jako zawodnik Skry Bełchatów. Po zakończeniu sezonu przejął obowiązki szkoleniowca. Niemal natychmiast osiągnął pierwszy sukces jako trener, bowiem we wrześniu prowadzeni przez niego biało-czerwoni zdobyli złoty medal Mistrzostw Świata. W następnym roku Stéphane Antiga doprowadził Polskę do 3 miejsca w Pucharze Świata. W roku 2016 przestał pełnić funkcję trenera reprezentacji Polski i związał się z kadrą Kanady.

Nagrody indywidualne

Jako zawodnik, Stéphane Antiga został MVP (najbardziej wartościowym zawodnikiem) sezonu zasadniczego 2012/2013 Polskiej Ligi Siatkówki. Z kolei w roku 2009 na Mistrzostwach Europy, ogłoszono go najlepszym przyjmującym turnieju.

Jako trener został odznaczony w roku 2014 Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej. Oprócz tego wraz z trenerem skoczków narciarskich Łukaszem Kruczkiem, wygrał 80. Plebiscyt Przeglądu Sportowego i Telewizji Polskiej w kategorii trener roku 2014.

Zobacz również:

Nikołaj Penczew - Bruno Rezende - Nicolas Marechal - Antonin Rouzier - Jaqueline Carvalho

Stephane Antiga

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.