Znamy szczegóły siatkarskiego mundialu w Polsce. Mecz otwarcia Polki zagrają w Holandii

Jakub Balcerski
Znamy szczegóły mistrzostw świata siatkarek organizowanych w Polsce i Holandii. Jak nieoficjalnie dowiedział się Sport.pl, polska część turnieju obejmie trzy miasta i cztery hale.

Do tej pory o tegorocznych mistrzostwach świata siatkarek wiedzieliśmy niewiele. W styczniu 2019 roku ogłoszono, że odbędą się w Polsce i Holandii. Później sprecyzowano, że główna część imprezy - w tym mecz otwarcia i finał rozgrywek - odbędzie się w Holandii.

Zobacz wideo "Mam nadzieję, że Grbić porwie chłopaków do walki o najwyższe cele"

Na poniedziałek, 28 lutego zaplanowano losowanie fazy grupowej imprezy [ponad pół roku po losowaniu grup MŚ mężczyzn - red.], ale wciąż nieznane były nawet miasta, w których mają odbyć się mecze.

Mistrzostwa Europy w siatkówce. Polacy w ćwierćfinale w pięknym stylu pokonali w Ergo Arenie RosjęCo z MŚ w siatkówce w Rosji? Jest stanowisko FIVB. Świderski reaguje

Znamy szczegóły MŚ siatkarek w Polsce i Holandii. Podwójne otwarcie na stadionie w Arnhem

Sport.pl nieoficjalnie dowiedział się jednak o szczegółach organizacji turnieju. Najpierw przypomnijmy, że mistrzostwa świata podzielone są na cztery fazy. Pierwszą jest faza grupowa - rywalizacja w czterech grupach po sześć zespołów (po dwie grupy rywalizujące w Holandii i dwie w Polsce). Następnie najlepsze szesnaście drużyn (cztery z każdej grupy) trafia do czterech grup po cztery zespoły (punkty po pierwszej fazie zostają zachowane, podział organizacji pomiędzy krajami taki sam jak w przypadku pierwszej fazy). Trzecią fazę stanowią mecze ćwierćfinałowe i półfinałowe (dwa ćwierćfinały i jeden półfinał w każdym z krajów). Turniej zakończy finał i mecz o trzecie miejsce (wszystkie mecze w Holandii).

Najciekawsza kwestia dotyczy otwarcia mistrzostw. To odbędzie się w Arnhem i zostanie zorganizowane zarówno przy udziale Holenderek, jak i Polek. Zawodniczki kadry Stefano Lavariniego pierwszy mecz na MŚ zagrają na stadionie GelreDome, którego płyta zostanie podzielona na dwa boiska meczowe i jedno treningowe. Na jednym z nich turniej otworzą Holenderki, a na drugim po nich zagrają Polki. 

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Liga Mistrzów CEVZAKSA reaguje. Nie chce lecieć do Moskwy. I ma propozycję dla CEV-u

Trzy polskie miasta gospodarzami mundialu. Najważniejsze mecze w Gliwicach, Trójmiasto pierwszym domem Polek

W Holandii pozostałe mecze odbędą się w Rotterdamie, Apeldoornie i Arnhem, gdzie poza meczem otwarcia zaplanowano też finałową fazę rozgrywek.

Mecze fazy grupowej po otwarciu imprezy mają się odbyć w dwóch polskich miastach i halach - Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu i Sport Arenie w Łodzi. W tej pierwszej swoje pozostałe cztery mecze grupowe rozegra reprezentacja Polski. Spotkania drugiej fazy mistrzostw zaplanowano ponownie w Łodzi, ale już w dwóch halach - część spotkań (w tym ewentualne mecze reprezentacji Polski) w większej Atlas Arenie, a reszta w małej Sport Arenie mieszczącej się tylko kilkaset metrów dalej. Polska zorganizuje także dwa mecze ćwierćfinałowe i półfinał, a wszystkie te spotkania odbędą się w Arenie Gliwice. 

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Liga Mistrzów CEVCEV reaguje na agresję Rosji na Ukrainę. Mecz Polaków przeniesiony? Mamy oświadczenie

To już trzecia wielka impreza siatkówki kobiet w Polsce - wcześniej organizowano dwukrotnie mistrzostwa Europy - w 2009 i 2019 roku. Tegoroczne mistrzostwa świata zaplanowano na dni 23 września-15 października. Złotego medalu wywalczonego cztery lata temu w Japonii będą bronić Serbki. 

Więcej o: