CEV reaguje na agresję Rosji na Ukrainę. Mecz Polaków przeniesiony? Mamy oświadczenie

Jakub Balcerski
Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle już na początku marca rozegra dwumecz w ćwierćfinale Ligi Mistrzów z Dynamem Moskwa i pojawiają się pytania, czy jedno ze spotkań na pewno odbędzie się w Rosji z uwagi na sytuację po agresji na Ukrainę. Europejska Federacja Siatkówki (CEV) przesłała Sport.pl oświadczenie w tej sprawie.

Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że świat sportu zastanawia się nad możliwymi skutkami tej agresji. Jednym z nich jest możliwość przeniesienia ważnych imprez z Rosji do innych krajów. O takim scenariuszu siatkarskie środowisko myślało w kontekście tegorocznych mistrzostw świata siatkarzy, które odbędą się w Rosji na przełomie sierpnia i września.

Zobacz wideo "Mam nadzieję, że Grbić porwie chłopaków do walki o najwyższe cele"

FIVB nie zamierza przenosić rosyjskich MŚ siatkarzy. Co z meczami w europejskich pucharach?

Już we wtorek pisaliśmy o reakcji Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB), która przekazała rosyjskiej agencji TASS, że na razie nie zamierza podejmować w tej sprawie nagłych decyzji i nie ma w planach przeniesienia imprezy w inne miejsce. To jednak wciąż dość odległe wydarzenie, a są takie, które mają się odbyć już w ciągu najbliższych kilkunastu dni i mogą być o wiele bardziej zagrożone. 

Chodzi o mecze Ligi Mistrzów, Ligi Mistrzyń i Pucharu CEV organizowane przez Europejską Federację Siatkówki (CEV). Aż pięć par we wszystkich wymienionych rozgrywkach czeka wyjazdowe spotkanie w Rosji na początku marca. 

Mistrzostwa Europy w siatkówce. Polacy w ćwierćfinale w pięknym stylu pokonali w Ergo Arenie RosjęCo z MŚ w siatkówce w Rosji? Jest stanowisko FIVB. Świderski reaguje

Planowane mecze europejskich pucharów w siatkówce, które mają się odbyć w marcu w Rosji:

  • Zenit Kazań - Monza (półfinał Pucharu CEV mężczyzn, 2 marca)
  • Zenit Sankt Petersburg - Sir Safety Perugia (ćwierćfinał Ligi Mistrzów, 8-10 marca)
  • Dynamo Kazań - Dynamo Moskwa (ćwierćfinał Ligi Mistrzyń, 8-10 marca i 15-17 marca rewanż w Moskwie)
  • Lokomotiw Kaliningrad - Fenerbahce (ćwierćfinał Ligi Mistrzyń, 8-10 marca)
  • Dynamo Moskwa - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle (ćwierćfinał Ligi Mistrzów, 15-17 marca)

Mecz ZAKSY w Lidze Mistrzów przeniesiony? Świderski: Czekam na wytyczne

Z polskiej perspektywy ważna jest zwłaszcza sprawa ćwierćfinału Ligi Mistrzów Grupy Azoty ZAKSY Kędzierzyn-Koźle z Dynamem Moskwa.

Zapytanie ws. dwumeczu ZAKSY złożył do FIVB i CEV prezes Polskiego Związku Piłki Siatkowej, Sebastian Świderski. - Pierwszy mecz kędzierzynianie grają u siebie. Będzie więc nieco czasu do wyjazdu do Rosji. Nie zmienia to jednak faktu, że drużyna rywali musiałaby się pojawić w Polsce. Nie wiemy na ten moment, jakie będą sankcje i czy w ogóle zespół z Moskwy będzie miał możliwość przylotu. Trudno mi teraz cokolwiek potwierdzić, bo sam czekam na wytyczne - mówił w rozmowie ze Sport.tvp.pl

Ołeh Płotnycki wysyła gest PutinowiWładimir Putin dostał jasny sygnał od Płotnyckiego. "Jednoznacznie wyjaśnia"

Tak CEV reaguje na agresję Rosji na Ukrainie. "Już wielokrotnie udowadniano, że sport może łączyć ludzi"

Sport.pl poprosił też o komentarz CEV. Federacja wysłała nam krótkie oświadczenie. "Pomimo okoliczności chcielibyśmy kontynuować nasze wsparcie i promocję jednoczącej siły sportu w ogóle, a szczególnie siatkówki. Jak już wielokrotnie udowadniano, a w ostatnim czasie pokazali zawodnicy rywalizujący na igrzyskach olimpijskich w Pekinie, sport może łączyć ludzi. Dlatego zamierzamy dalej bezpiecznie dostarczać doznania związane z siatkówką, siatkówką plażową i snowvolley [siatkówką na śniegu - red.] w Europie, jednocześnie dbając o współpracę, solidarność i wspólny szacunek u wszystkich członków naszej siatkarskiej rodziny" - czytamy w komunikacie. 

Pytaliśmy o konkretne możliwe działania ws. meczów rozgrywanych na terenie Rosji, więc CEV udzielił dość lakonicznej odpowiedzi, z której nie wynika, czy federacja już rozważa zmiany w organizacji tych spotkań. 

Pierwsze mecze CEV już wstrzymał. Ale na Ukrainie

CEV podjął już jednak pierwszą decyzję związaną z agresją Rosji na Ukrainie - wraz z Ukraińską Federacją Siatkówki wstrzymał do odwołania organizację turnieju CEV Snow Volleyball European Tour w snowvolley w Truskawcu. Ten zaplanowany był na dni 25-27 lutego. Europejska federacja zapewnia, że impreza odbędzie się, ale później.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, Liga Mistrzów CEVPoprowadzili ZAKSĘ do zwycięstwa w Lidze Mistrzów, a teraz odejdą? Mamy komentarz prezesa klubu

Czy zmiany organizacyjne pojawią się także w przypadku meczów zaplanowanych w Rosji? Na ten moment wydaje się to mało prawdopodobne, ale sprawa do samego rozegrania spotkań będzie głośnym tematem.

Więcej o: