Wielki sukces! Polscy siatkarze w finale MŚJ! 21:1 w setach!

Wielki sukces siatkarzy reprezentacji Polski U-19. Awansowali do finału młodzieżowych Mistrzostw Świata FIVB. W półfinale pokonali gospodarzy - Irańczyków 3:1.

Polacy dotychczas na tym turnieju spisywali się bezbłędnie. W fazie grupowej, bez straty seta, odnieśli cztery zwycięstwa. W 1/8 finału drużyna prowadzona przez byłego reprezentanta Polski Michała Bąkiewicza pokonała Kolumbię, a w ćwierćfinale Niemców, również 3:0.

Zobacz wideo "Sześć sekund milczenia Smarzek może zostać historyczną odpowiedzią"

Dopiero 21. set okazał się przegrany. Ale Polacy i tak zagrają w finale!

W półfinale biało-czerwoni po raz drugi w turnieju zmierzyli się z kadrą Iranu. Mecz fazy grupowej był wyrównany, bo dwa sety polscy siatkarze wygrali do 23. Tylko w trzeciej partii zwyciężyli zdecydowanie, bo stracili zaledwie piętnaście punktów.

Wszystkie sety środowego półfinału były już bardzo zacięte. W pierwszym rywale przy stanie 24:23 mieli nawet piłkę setową, ale wtedy skutecznym, technicznym atakiem popisał się Piotr Śliwka. Chwilę później po bardzo długiej akcji, Tytus Nowik skutecznie zaatakował z prawego skrzydła. Polacy mieli piłkę setową, przy której Irańczyk zaatakował daleko w aut.

W drugim secie przy remisie 22:22 Polacy znakomicie zagrali blokiem. W dwóch akcjach z rzędu w ten sposób zatrzymali rywali. Przy stanie 24:23 dla biało-czerwonych, Irańczycy podbili atak ze środka, ale jeden z nich dotknął siatki.

Na 20 zatrzymał się licznik wygranych setów z rzędu drużyny Bąkiewicza. W trzeciej partii niemal jednak wyszła z dużych opresji. Przegrywała bowiem 18:21, 20:23 i 22:24. Polacy walczyli jednak do końca, mieli nawet w górze piłkę na remis, ale Śliwka zaatakował w taśmę.

To jednak nie wybiło z rytmu naszego zespołu, który ostatniego seta rozpoczął znakomicie, bo prowadził aż 6:1! Biało-czerwoni grali w tym okresie znakomicie w każdym elemencie siatkówki - byli skuteczni w ataku, dobrze blokowali i bronili. A ich radość po każdym punkcie też była spontaniczna, pełna ekspresji. Irańczycy podnieśli się jednak i byli w stanie zbliżyć się na 17:18. Odpowiedź Polaków była jednak znakomita - aż cztery punkty z rzędu. Mecz zakończył skuteczny atak Śliwki z lewego skrzydła.

Najwięcej punktów dla zwycięzców zdobyli: Nowik (25), Śliwka (20) oraz Kamil Szymendera (13).

W finale mistrzostw świata Polacy - którzy na trwających MŚ wygrali 21 setów, a przegrali tylko jednego - zmierzą się z Bułgarią, która w półfinale pokonała Rosję 3:2. Starcie o złoto rozpocznie się w czwartek o godz. 16.30 czasu polskiego.

Polscy siatkarze już raz byli mistrzami świata w kategorii do lat 19 - w 2015 roku okazali się najlepsi w Argentynie, gdzie w finale pokonali gospodarzy. Na MŚ w 2017 roku zajęli 17. miejsce, a na poprzedniej imprezie nie brali udziału. Polacy mają na koncie również dwa brązowe medale (zdobyte w 1999 oraz 2013 roku).

Polska - Iran 3:1 (26:24, 25:23, 23:25, 25:20)

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.