Ostatni tydzień treningów biegaczy Watch My Way  

Karolina Pawelec, Michał Siemiński i Dawid Zarodkiewicz, czyli uczestnicy akcji Watch My Way, mają już za sobą kilka tygodni intensywnych treningów. Przed nimi ostatnie dni przygotowań przed finałowymi startami w zawodach biegowych.

Ekipa Watch My Way, czyli Karolina, Dawid i Michał konsekwentnie realizują swoje plany treningowe, które przygotował dla nich trener, Wojtek Staszewski. Każdy z biegaczy korzysta z możliwości smartwatcha Huawei Watch GT Active, a pozyskiwane dzięki niemu dane wykorzystuje do analizy i poprawy wyników.

Karolina – wysoka jakość ostatnich treningów i niepokojące zmęczenie

Zawodniczka ostro trenowała w świątecznym tygodniu. Wojtek Staszewski zaznaczył, że taka postawa nie zawsze jest dobra, bo kiedy trening jest za mocny, może prowadzić do przeciążenia organizmu i zmniejszenia wydolności. Karolina w ostatnim tygodniu poczuła zmęczenie, chociaż od początku kwietnia biega dużo mniej, nie wykonuje też tylu treningów na siłowni co wcześniej. Co w takim razie powoduje zmęczenie? Mocne treningi biegowe (podbiegi w terenie, interwały na bieżni mechanicznej i dłuższe wybiegania), które Karolina realizowała zgodnie z pierwotnym planem.

Ostatni tydzień upłynął pod znakiem kryzysów. Zmiana w treningach i ich zwiększona intensywność spowodowały nagromadzenie zmęczenia, a co za tym idzie – moja motywacja znacznie zmalała. Czas świąt również nie sprzyjał pracy treningowej. Huawei Watch GT Active wyraźnie pokazywał korelację między niepełną regeneracją, a słabszym niż bym chciała tempem biegu  – mówi Karolina i dodaje – Prawie wszystkie założenia treningowe udało mi się jednak zrealizować. Trener zalecił mi interwały, podbiegi i długie wybiegania. Pod koniec tygodnia wybiegałam tylko 40 kilometrów, ale ostatecznie jestem zadowolona, bo jakość treningów była bardzo wysoka. - mówi Karolina

Postępy biegaczy w ramach akcji Huawei - Watch My WayPostępy biegaczy w ramach akcji Huawei - Watch My Way Huawei

W środę Karolina nie robiła już interwałów, które były wykonane w poprzednim tygodniu razem z ćwiczeniami na tempo progowe. W czwartek Wojtek zaproponował bieg w tempie easy z przebieżkami (1h powoli plus 4 przebieżki). W sobotę Karolina przebiegła 10 km w XXVI Biegu Ulicznym Wojciecha Korfantego w Katowicach. Jej ostatni wynik na tym dystansie to 45:25.

 Huawei Watch GT Active pokazuje, że Karolina bardzo dobrze utrzymuje tempo progowe (w przedziale 4:20-4:30, a z górki nawet 4:10). Z myślą o półmaratonie w Białymstoku, który czeka ją 5 maja to dobry prognostyk – mówi Wojtek Staszewski.

Jak podkreśla Karolina, teraz najtrudniejsze były dla niej biegi progowe oraz interwały, łatwiejsze zaś podbiegi. Według ustaleń z trenerem powinna utrzymać tempo progowe na poziomie 4:30, a przy interwałach po ok. 4:10. Bieg poszatkowany seriami, które biegła praktycznie na tętnie maksymalnym (według Huawei Watch GT Active miała tętno powyżej 180 uderzeń na minute?!), wymagał od niej dużej dyscypliny i wytrzymałości.

Dawid – bieg na wynik poniżej 37:00 

Kolejny tydzień treningów pozwolił biegaczowi na realizację bardziej wymagających jednostek. Jeszcze przed świętami zawodnik wykonał swoje zadania z całego tygodnia, a Huawei Watch GT Active naliczył aż 75 km tygodniowego przebiegu. We wtorek Dawid zrobił 10 podbiegów na wiadukcie kolejowym, a smartwatch pokazał świetne tempa: 3:20-3:30 min/km. W środę była regeneracyjna godzina, w czwartek trening interwałowy.

Miało być 6 powtórzeń po 3 minuty szybkiego biegu, a pierwsze odcinki wyszły bardzo szybko, poniżej 3:30/km, chociaż właściwe tempo interwałowe Dawida określiłem na 3:35/km. Ktoś może powiedzieć, że 5 sekund to niewiele, ale na tym poziomie sportowym liczy się każda sekunda. Dobry smartwatch z dokładnym GPS jest tu niezbędny. Okazało się, że Dawida trochę poniosło. Tempo kolejnych odcinków spadło i Dawid skończył trening po pięciu powtórzeniach – wspomina Wojtek Staszewski.

Ostatni tydzień treningów biegaczy w ramach akcji Huawei Watch My Way.Ostatni tydzień treningów biegaczy w ramach akcji Huawei Watch My Way. Huawei - Watch My Way

Zawodnik dwa świąteczne dni poświęcił na odpoczynek i spędził z rodziną, w związku z czym piątek i sobota były dla niego dość intensywne pod względem treningów. – Piątek miał być dniem wolnym, jednak mając w perspektywie święta, pominąłem odpoczynek i zrealizowałem w kolejnych dniach wybiegania o długości 13 km i 21 km. Piątkowy trening na dystansie 13.60 km pokonałem w czasie 1:03:22, co dało średnie tempo 4:40/km. Przebieżki 20 sekund zrobiłem tempem 3:10. Średnie tętno podczas tego wysiłku wyniosło 138, ale  podczas ostatniej przebieżki dobiło do pułapu 163 bpm. Skok tętna był wynikiem niepełnej regeneracji po czwartkowych interwałach. Czas regeneracji 22 godziny – tłumaczy Dawid.

W ostatnim tygodniu treningów w ramach akcji Watch My Way trener przewidział dla niego: bieg progowy, piramidkę interwałową oraz bieg z narastającą prędkością, a między tym dwa godzinne wybiegi.

Na koniec akcji Watch My Way, w niedzielę 5 maja Dawid startuje w biegu na 10 km. Wziąłem wynik Dawida z maratonu w Dębnie i wrzuciłem w nasze narzędzie zliczające. Prognozowany czas na 10 km wynosi 37:44. To o 1 sekundę wolniej, niż wynik zawodnika z Biegu Niepodległości 11 listopada z ubiegłego roku. Dawidowi radzę więc biec na wynik trochę powyżej 37:00. O ile nie będzie upału, zmiana bodźca treningowego powinna przynieść taki efekt – mówi trener.

Michał – ostatnie przygotowania do Rospudy

Biegacz w ostatnim tygodniu musiał pogodzić plany treningowe z przygotowaniami do świąt. Po dwóch szybkich dniach treningów interwałowych,ł ćwiczył wytrzymałość. W sobotę był czas na powolne, najdłuższe (od czasu półmaratonu warszawskiego) wybieganie. Dwie godziny w tempie easy, czyli z założenia 7 min/km u Michała wyniosło dokładnie 6:30. Zawodnik znalazł jeszcze siłę, by po 2 godzinach wykonać 4 planowe przebieżki po 30 sekund każda. 

Z treningów Michała najbardziej ucieszyło mnie sobotnie dwugodzinne wybieganie. Tempo średnie, 6:30/km. Idealnie. Michał na początku naszej współpracy zaskoczył mnie dwoma wynikami: 20-kilometrowym treningiem w tempie niewiele wolniejszym niż 6:00/km, a za chwilę półmaratonem, który wyszedł zaskakująco niedobrze, w tempie bliskim 7:00. Przekonałem Michała, że trzeba zwolnić na wolnych, wytrzymałościowych treningach. Udało się. Zrzut z ekranu Huawei Watch GT Active bardzo mnie ucieszył. Tym bardziej, że tętno podczas tego treningu wynosiło średnio 144 uderzenia na minutę, by pod koniec podskoczyć do 170. To upewniło mnie, że Michał ma świetne predyspozycje do biegania – powiedział Wojtek Staszewski.

Ostatni tydzień treningów biegaczy w ramach akcji Huawei Watch My Way.Ostatni tydzień treningów biegaczy w ramach akcji Huawei Watch My Way. Huawei - Watch My Way

Podczas najważniejszego treningu w tym tygodniu, Michałowi towarzyszył Huawei Watch GT Active.  – Półmaraton w Rospudzie będzie biegiem przełajowym, dlatego na sobotnie wybieganie wybrałem pobliskie lasy sąsiadujące z poligonem wojskowym – mówi Michał. Zawodnik przy każdej okazji korzysta ze smartwatcha Huawei Watch GT Active i jest zadowolony z jego możliwości.

Biegacz żyje już Rospudą. Wspomina, że czuje stres, bo bieg przełajowy na takim dystansie to dla niego nowość. Jednak zarówno sam zawodnik, jak i trener, są pewni, że niezależnie od warunków terenowych i pogody, maraton pójdzie dobrze. –  Już 1 maja przed Michałem piękne wyzwanie: Półmaraton Doliną Rospudy. Trasa ma być w 100% asfaltowa, boję się jednak górek i dołków na Suwalszczyźnie. Michał pobiegnie ten półmaraton dobrze. Wiem to, bo widujemy się co tydzień na treningach wspólnych i widzę jego zaangażowanie oraz postępy. Co jednak ważne, z powodu specyficznej trasy i możliwej majowej pogody nie nastawiamy się tutaj na wynik – mówi trener.

To ostatnie dni przed finałowymi biegami naszej trójki. O tym, jak Karolina, Dawid i Michał wypadną w swoich sportowych zmaganiach napiszemy w kolejnym tekście na blogu. Wtedy podsumujemy też 4 tygodnie akcji Watch My Way.

Stay tuned!

Jeśli jesteście ciekawi postępów naszej trójki, koniecznie obserwujcie bloga. Będziemy publikowali tu kolejne materiały ze szczegółowymi danymi dotyczącymi treningów biegaczy, elementy raportów oraz wnioski zarówno zawodników, jak i trenera, Wojtka Staszewskiego. 

Szczegółowe sprawozdanie z ostatniego treningu całej trójki znajdziecie TU