• Link został skopiowany

Za premię z mundialu wykupił 20 osób z aresztu. Niewiarygodny gest Irańczyka

Piękny gest! Payam Niazmand, rezerwowy bramkarz Iranu, oddał swoją premię za mundial w Katarze, by ratować przyjaciół. Piłkarz przyczynił się do zwolnienia z irańskiego aresztu aż 20 osób.
Payam Niazmand
Mohammad Amirhosseini, materiały prasowe

Najpierw słowo wstępu. Kilka miesięcy temu policja obyczajowa zamordowała kobietę za nieodpowiednie nakrycie głowy. Po jej śmierci w całym Iranie wybuchły wielkie zamieszki. I choć były brutalnie tłumione, to walka o prawa kobiet i w ogóle prawa człowieka wciąż trwa.

Trwała także na mundialu w Katarze. Mundial okazał się dla nich sceną, by opowiedzieć o sytuacji w kraju i zyskać uwagę świata. W ramach protestu piłkarze nie śpiewali hymnu przed meczem z Anglią i nie cieszyli się ze zdobywanych bramek. Hymn w jednym z wersów wyraża pragnienie, by Republika Islamska trwała wiecznie - stąd niechęć do śpiewania. Ale wróćmy na moment do piłki.

Zobacz wideo Mężczyzna w garniturze wyjął telefon i zaczął nagrywać. Inwigilacja irańskich kobiet. Mamy dowód

Iran wystąpił szósty raz na mundialu i szósty raz nie wyszedł z grupy. Ale to nie oznacza, że jego piłkarze niczego nie wygrali. Zawodnicy Iranu za swoje premie otrzymane za udział w mundialu pomagają uwolnić osoby przetrzymywane w irańskich więzieniach.

Twitterowe konto "Persian Soccer" donosi, że Payam Niazmand, rezerwowy bramkarz, przyczynił się do zwolnienia z irańskiego aresztu aż 20 osób. Miał wpłacił na poczet ich długów niemal 10 tysięcy dolarów.

Reżim władz Iranu dotyka wszystkich sportowców 

Niedawno Irański piłkarz Amir Nasr-Azadani uniknął egzekucji. 26-latek został skazany na karę śmierci za udział w antyrządowych protestach. Po licznych protestach sąd cofnął wyrok i zamienił go na 26 lat więzienia. Tyle litości nie miał niestety dla trzech innych skazanych w tej samej sprawie.

Ostatnio było też głośno o 25-letniej szachistce z Iranu. Sara Khadem podczas zawodów zdecydowała się wystartować bez chusty na głowie, przez co nie wróciła do kraju i uciekła do Hiszpanii.

Według zagranicznych mediów zawodniczka po tym zdarzeniu miała otrzymać kilka "nieprzyjemnych" telefonów sugerujących, że ma nie wracać do Iranu. 25-latka od razu została objęta w Kazachstanie dodatkowymi środkami bezpieczeństwa.

Niestety, podobnych przykładów można byłoby mnożyć.

Więcej o:

Komentarze (0)

Za premię z mundialu wykupił 20 osób z aresztu. Niewiarygodny gest Irańczyka

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).