Alex Zanardi po pięciu operacjach mózgu. Komunikuje się za pomocą gestów

Alex Zanardi powoli wraca do zdrowia po operacjach mózgu, które przeszedł wskutek leczenia urazów po wypadku na rowerze ręcznym z czerwca tego roku. Włoch komunikuje się za pomocą gestów. Nie może mówić ze względu na otwór w gardle, który pozwala mu swobodnie oddychać.

Zanardi w czerwcu uległ wypadkowi niedaleko Sieny, gdy jechał w sztafecie rowerów ręcznych i na jednym z zakrętów uderzył w nadjeżdżającą ciężarówkę. Miał bardzo duże obrażenia, a jego stan wielokrotnie pogarszał się w trakcie trwającej kilkanaście tygodni rehabilitacji. Teraz wydaje się jednak, że stan byłego kierowcy Formuły 1 i paraolimpijczyka się poprawia. 

Zobacz wideo Najdziwniejszy sezon F1 od lat. Kto największym wygranym? [F1 Sport #39]

Zanardi reaguje na bodźce, ale nie może mówić. Ma otwór w gardle

Według "Corriere della Sera" Zanardi reaguje na bodźce zewnętrzne i komunikuje się za pomocą gestów, zazwyczaj kciuka uniesionego do góry. Do tego odzyskał wzrok i ma czucie w rękach. Słyszy, co ktoś do niego mówi i odpowiada na pytania gestami. 

Rafał SonikRafał Sonik podjął trudną decyzję! Zbyt wiele niewiadomych. "Rezygnuję"

Nie może jednak mówić, bo ma specjalną dziurę w gardle, przez którą lekarze zapewnili mu swobodne oddychanie. Zagoiły się także jego rany na twarzy i powoli widać skutki zabiegów rekonstrukcji twarzy, którym także był poddawany po wypadku. 

Nożownik zaatakował polskiego motocyklistę w lesieMakabryczny atak w Andrychowie. Dubaniowski trafił do szpitala w ciężkim stanie. "Głębokie rany"

Wraca do zdrowia po operacjach mózgu i kolejnym wypadku. Wcześniej stacił nogi

Zanardi 19 lat temu w wyścigu amerykańskiej serii CART uległ innemu wypadkowi, w którym stracił nogi. Później został paraolimpijczykiem i jeździł właśnie na rowerach ręcznych, choć czasem udostępniano mu specjalnie przystosowane samochody wyścigowe. - Nie dość, że życie doświadczyło go już tym strasznym wypadkiem w 2001 roku, teraz przydarzył się kolejny. Mam jeszcze nadzieję, że wyjdzie z tego cało, ale mówi się już o bardzo poważnych obrażeniach - mówił dla Sport.pl Rafał Wilk, który wielokrotnie startował razem z Włochem.

Barbosa R.I.PTragiczny wypadek na torze Interlagos. Motocyklista zginął na miejscu

Więcej o: