• Link został skopiowany

Koniec z igrzyskami paraolimpijskimi. Tak, to nie jest żaden błąd

Za niespełna tydzień w Paryżu mają rozpocząć się igrzyska paraolimpijskie. Tylko czy aby na pewno paraolimpijskie? Okazuje się, że w naszym kraju w ostatnich kilkunastu miesiącach zaszła drobna zmiana w nazewnictwie tej imprezy. Dla wielu będzie ona niezauważalna, a niektórzy mogą uważać, że była ona zbędna. Takie zdanie mają np. niektórzy językoznawcy.
PARALYMPICS-2024/PARIS
Fot. REUTERS/Abdul Saboor

Dziesięć medali (złoty, cztery złote i pięć brązowych) zdobyli polscy sportowy na igrzyskach olimpijskich w Paryżu. W czasie gdy w kraju trwa ogólnonarodowa debata dotycząca finansowania sportu i próby rozliczania za taki wynik, to do startu w igrzyskach paraolimpijskich w stolicy Francji przygotowują się polscy paraolimpijczycy. Ale właśnie - czy nazwy "igrzyska paraolimpijskie" i "paraolimpijczycy" są prawidłowe? Okazuje się, że jednak nie. 

Zobacz wideo Kiedrowski: Pokolenie Z nie interesuje się sportem. Dla nich jest marginesem

Już nie igrzyska para(o)limpijskie, a paralimpijskie. "Nie mieliśmy wyjścia"

Jaka jest teraz prawidłowa nazwa? Igrzyska paralimpijskie, paralimczyjcy, paralimpiada itd. Subtelna różnica polega na pozbyciu się litery "o" z wyrazu "paraolimpiada". Skąd ona się wzięła? Z nowelizacji ustawy o sporcie, która została przyjęta w lipcu ubiegłego roku. W jej myśl zmieniono nazwę "Międzynarodowego Komitetu Paraolimpijskiego" na "Międzynarodowy Komitet Paralimpijski" czy też po 25 latach "Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego" na "Polski Komitet Paralimpijski".

Zmiana została z jednej strony wymuszona przez Międzynarodowy Komitet Paralimpijski (IPC). Wynika to m.in. z. tego, że po angielsku mamy do czynienia z "Paralympic Games", a nie "Paraolympic Games". 

- W światowym sporcie osób z niepełnosprawnościami następuje unifikacja nazewnictwa i logotypów. Musieliśmy ten standard zunifikować do obowiązującego poziomu. Igrzyska olimpijskie - to kółka olimpijskie, szeroko rozpoznawane na świeci. Igrzyska paralimijskie - to trzy pazury "wyżej, mocniej i dalej" oraz motto "Duch ruchu" - powiedział Łukasz Szeliga, prezes Polskiego Komitetu Paralimpijskiego cytowany przez Polskie Radio.

- MKOl od samego początku nie zgadzał się na używanie w nazwie tej imprezy członu "olympic". Brak zmiany groził nawet tym, że zostaniemy wykreśleni z listy członkowskiej Międzynarodowego Komitetu Paralimpijskiego, więc nie mieliśmy wyjścia - dodał Szeliga.

Do zmiany nazwy na pewno będzie trzeba się przyzwyczaić. A czy była ona konieczna? Językoznawcy mają wątpliwości. - W języku angielskim, gdy w słowie spotykają się ze sobą dwie samogłoski - w tym przypadku "a" i "o" - to coś z tym trzeba zrobić. Nie wiadomo bowiem, jak je wymawiać. W języku polskim nie ma tego problemu. Zupełnie spokojnie moglibyśmy pozostać przy słowie "paraolimpiada" - stwierdził Michał Rusinek w Polskim Radiu.

Igrzyska paralimpijskie w Paryżu rozpoczną się w środę 28 sierpnia i potrwają do niedzieli 8 września. Podczas ostatnich igrzysk w Tokio polscy sportowcy zdobyli 25 medali - siedem złotych, sześć srebrnych i 12 brązowych. 

Więcej o:

Komentarze (38)

Koniec z igrzyskami paraolimpijskimi. Tak, to nie jest żaden błąd

smiki48
9 miesięcy temu
Czy wiecie że w niektórych konkurencjach startuje niewiele więcej zawodników niż jest medali? Jest bowiem bardzo dużo różnych kategorii ze względu na niesprawność . I nie można w żaden sposób porównywać osiągnięcia zawodników z paralimpiad z innymi zawodami.
Natomiast sport jest świetną formą rehabilitacji i jak najbardziej trzeba go wspierać.
wro-tycz
9 miesięcy temu
szok
gaudia
9 miesięcy temu
paralimczyjcy
nosz jaki językoznawca pisał to dzieło?
mardaani.74
9 miesięcy temu
Brzmi to co najmniej niefortunnie.
Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).