Krzysztof Owczarek pierwszym Polakiem w Vendee Globe Challenge

Prawie 30 tys. mil morskich do pokonania, ponad trzy miesiące rywalizacji, najlepsi żeglarze w ekstremalnym wyścigu solo non-stop wokół globu! To właśnie Vendee Globe Challenge, jedne z najtrudniejszych regat oceanicznych świata. Krzysztof Owczarek ma szansę zostać pierwszym w historii Polakiem, który weźmie udział w wyścigu!

- Wczoraj (1 września przyp. red.) ze Szczecina do francuskiego portu Les Sables d'Olonne wypłynął jacht "Fruit" , na pokładzie którego znajduje się Krzysztof Owczarek ubiegający się o możliwość startu w regatach Vendee Globe Challenge. Szczecinianin, stojący na czele zespołu regatowego Sailing Group Organisation, od dwóch lat przygotowuje się do tej imprezy, w której weźmie udział 20 zawodników z pięciu krajów, w tym najlepsi żeglarze francuscy, od lat stanowiący czołówkę światową w tej dyscyplinie. Owczarek jest pierwszym polskim żeglarzem, który wystartuje w tych regatach, a popłynie na jachcie, który jako jedyny w historii zwyciężył dwukrotnie w najtrudniejszych regatach oceanicznych. W regatach Vendee Globe Challenge jacht pod nazwą "PRB" wygrał w latach 2001 i 2005, a w cztery lata później, już jako "Roxy", zajął 4 miejsce - poinformował Marek Słodownik z Sailing Group Organisation.

- Wypłynięcie z Polski nie oznacza jeszcze automatycznego udziału w regatach, przede mną jeszcze samotny rejs kwalifikacyjny na Atlantyku oraz szereg szkoleń w porcie startowym regat, między innymi z łączności i pomocy medycznej - powiedział przed wypłynięciem Krzysztof Owczarek.

- Cieszę się jednak, że za mną trudny okres przygotowania i wyposażania jachtu i dopełnienie kolejnych restrykcyjnych wymogów formalnych stawianych przez organizatorów. Nasz zespół konsekwentnie realizuje plan przygotowań, dziękuję licznym sympatykom naszego projektu, na co dzień spotykamy się z ogromną życzliwością i przychylnością dla naszych planów - dodał żeglarz.

Obok Krzysztofa Owczarka o start w wyścigu ubiega się również Zbigniew Gutkowski. Żeglarz ma już na koncie start w samotnych, ale etapowych regatach dookoła świata Velux 5 Oceans 2010/2011. Jako pierwszy Polak ukończył te regaty na 2. miejscu. W Vendee Globe Challenge "Gutek" wystartuje prawdopodobnie na tym samym jachcie - Volvo Jacht.

Vendee Globe Challenge to jedne z najtrudniejszych na świecie regat oceanicznych. Na wokółziemskiej trasie na dystansie prawie 30 tysięcy mil morskich (ok. 55 tysięcy km) rywalizują samotni żeglarze, a restrykcyjny regulamin sprawia, że stanowią one największe wyzwanie w oceanicznym jachtingu. Żeglarz przez ponad trzy miesiące rywalizacji zdany jest wyłącznie na siebie. W tym wyścigu zabroniona jest wszelka pomoc z zewnątrz, także medyczna, nie wolno również zawijać do portu czy wykorzystywać wsparcia meteorologicznego z brzegu, a skorzystanie z pomocy skutkuje natychmiastową dyskwalifikacją. Żeglarze rywalizują na jachtach klasy IMOCA (International Monohull Open Class Association) o długości 60 stóp (18,28 metra), a maksymalna powierzchnia żagli sięga nawet 600 metrów kwadratowych, a więc tyle, ile 40 jachtów popularnej klasy Omega. Maszt jachtu sięga na wysokość 29 metrów, czyli 10 piętra budynku mieszkalnego.

Jak dotąd w sześciu edycjach regat rozgrywanych co 4 lata od 1989 roku startowało 85 (23 co najmniej dwukrotnie) żeglarzy, a ukończyło je zaledwie 49 zawodników. Rekord trasy od 2009 roku należy do Francuza Michela Desjoyeauxa i wynosi 84 dni, ten żeglarz, jako jedyny, zwyciężył w Vendee Globe Challenge dwukrotnie. Tegoroczny wyścig startuje już 10 listopada. Trzymamy kciuki za polskich żeglarzy!

Dowiedz się więcej o regatach Vendee Globe Challenge ?

Więcej o: