Wszystko jasne! UEFA zdecydowała ws. Marciniaka i meczu otwarcia

Niewiele ponad dwie doby pozostały do rozpoczęcia mistrzostw Europy w piłce nożnej. To czas, w którym zaczynamy poznawać konkrety dotyczące obsługi poszczególnych meczów turnieju. Dowiedzieliśmy się już, kto posędziuje spotkanie otwarcia, w którym Niemcy zagrają w Monachium ze Szkocją. Jednym z faworytów do poprowadzenia meczu był Szymon Marciniak.

Ostatni czas był pełen wielkich wyróżnień dla Szymona Marciniaka. W grudniu 2022 r. Polak sędziował finał mistrzostw świata w Katarze, w którym Argentyna po rzutach karnych pokonała Francję. Chociaż było to wielkie wyróżnienie dla Marciniaka, to był to dopiero początek prestiżowych spotkań.

Zobacz wideo Tak wygląda autokar reprezentacji Polski na Euro 2024

W czerwcu zeszłego roku Polak był sędzią finału Ligi Mistrzów w Stambule, gdzie Manchester City pokonał 1:0 Inter Mediolan. Pół roku później Marciniak poprowadził finał Klubowych Mistrzostw Świata w Arabii Saudyjskiej, w którym Manchester City ograł 4:0 Fluminense.

Niemal pewne było, że po takiej serii Marciniak nie otrzyma kolejnego wielkiego wydarzenia z rzędu. Dlatego tegoroczny finał Ligi Mistrzów na Wembley sędziował Slavko Vincić ze Słowenii. Polak prowadził jednak ciekawe spotkania w fazie pucharowej europejskich pucharów.

Marciniak sędziował m.in. mecze Atletico Madryt - Inter Mediolan oraz Real Madryt - Bayern Monachium w Lidze Mistrzów czy AS Roma - AC Milan w ćwierćfinale Ligi Europy. Na kolejne wielkie wydarzenia Polak mógł czekać już na Euro 2024.

Mecz otwarcia Euro nie dla Marciniaka

Co oczywiste Marciniak znalazł się w gronie 19 sędziów głównych, którzy poprowadzą mecze mistrzostw Europy. Polak jednak typowany był do największych wydarzeń na tym turnieju. Z uwagi na fakt, że w ostatnim czasie Marciniak sędziował najważniejsze spotkania, typowano, że to nie Polak poprowadzi finał Euro 2024.

Nasz sędzia wskazywany był jako faworyt do poprowadzenia meczu otwarcia, w którym w piątek Niemcy zagrają ze Szkocją. W środę UEFA poinformowała jednak o zestawie sędziowskim na to spotkanie. I jeśli ktoś liczył na obecność Polaków, mocno się przeliczył.

Mecz otwarcia poprowadzi bowiem Clement Turpin z Francji. Jego asystentami będą jego rodacy Nicolas Danos oraz Benjamin Pages. Sędzią technicznym będzie Francois Letexier, a sędzią VAR Jerome Brisard. W obsłudze systemu wideo pomoże Willy Delajod z Francji oraz Massimiliano Irrati z Włoch.

Na razie UEFA nie poinformowała o sędziach kolejnych meczów. Nie wiemy więc, jakie spotkanie poprowadzi Marciniak, ani kto posędziuje mecz Holandia - Polska w pierwszej kolejce Euro 2024.

Czy Szymon Marciniak będzie sędziował finał Euro 2024?
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.