Śmiejecie się z Holandii? Oni też nie grali na Euro, chociaż wcześniej wywalczyli brązowy medal mistrzostw świata

Za nami eliminacje do Euro 2016, które były pełne sensacji. Jedną z największych niespodzianek okazał się brak awansu reprezentacji Holandii. Reprezentacja Oranje poprzedni wielki turniej zakończyła na podium, zdobywając brąz podczas mundialu w Brazylii. Tym razem musiała uznać wyższość niżej notowanych rywali. Holendrzy to nie pierwszy zespół, który po zdobyciu medalu na mundialu, nie zdołał się potem zakwalifikować na mistrzostwa Europy. Historia zna więcej przypadków...
1974 r. Kazimierz Górski na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w RFN. 1974 r. Kazimierz Górski na Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w RFN. fot. Imago / East News

Polska - eliminacje do mistrzostw Europy: Jugosławia `76 i Francja `84

Reprezentacja Polski dwukrotnie w swojej historii przystępowała do eliminacji mistrzostw Europy jako pewniacy do awansu, a skończyła poza turniejem. Pierwszy taki przypadek miał miejsce w 1976 roku. "Orły Górskiego" dwa lata wcześniej zdobyły 3. miejsce na MŚ w RFN-ie, dlatego podchodzili do turnieju w Jugosławii jako drużyna mająca walczyć o najwyższe cele. Skończyło się jednak brakiem awansu. Polacy odpadli w eliminacjach, uznając wyższość Holandii. Biało-czerwoni wyprzedzili w grupie Włochów i Finlandię, ale to nie wystarczyło. Takie wyniki nie przyniosły jednak Polakom wstydu, gdyż na Euro w Jugosławii awansowały zaledwie cztery drużyny.

Podobna sytuacja powtórzyła się kilka lat później, tym razem nie pojechaliśmy do Francji w 1984 roku. Podopieczni Antoniego Piechniczka dwa lata wcześniej zdobyli brązowym medal na mundialu w Hiszpanii, dlatego wydawało się, że na Euro również powinni awansować. Ówczesna kadra biało-czerwonych była naszpikowana gwiazdami: Zbigniew Boniek, Józef Młynarczyk, Paweł Janas czy Stefan Majewski. Doświadczony selekcjoner i dobra kadra nie wystarczyła. Polacy w eliminacjach musieli uznać wyższość ZSRR i Portugalii. O ile do reprezentacji Górskiego nikt nie miał pretensji, o tyle Piechniczkowi dostało się od prasy. W końcu, na Euro `84 było siedem wolnych miejsc. Ósme zajęła Francja jako gospodarz Turnieju.

Francja - eliminacje do mistrzostw Europy RFN `88

Reprezentacja Francji walczyła o awans na mistrzostwa Europy w `88 roku jako medalista mundialu w Meksyku. "Trójkolorowi" w 1986 roku przegrali półfinał MŚ z drużyną RFN-u. Dlatego wszyscy francuscy kibice gorąco wierzyli, że Euro `88 będzie fantastyczną okazją do rewanżu, bo gospodarzem turnieju był właśnie RFN. Tigana, Papin i spółka nie przebrnęli nawet przez eliminacje... Francuzi podczas zmagań grupowych musieli uznać wyższość ZSRR-u i NRD. A kwalifikacje na Euro uzyskiwał jedynie lider grupy, a na sam turniej pojechało osiem drużyn. Selekcjoner Francuzów Henri Michel stracił posadę, a w jego miejsce przyszedł Michael Platini. Jak się okazało później, obecny szef UEFA wcale nie był lepszym trenerem.

Roberto Baggio Roberto Baggio Fot. Gonza Rodriguez

Włochy - eliminacje do mistrzostw Europy w Szwecji `92

Squadra Azzurra w 1990 roku zajęła trzecie miejsce na mundialu. Brązowy medal MŚ to żaden wstyd, jednak Włosi liczyli na znacznie więcej, gdyż byli gospodarzem turnieju. Jak się okazało później, najgorsze było dopiero przed nimi. Pełna pychy reprezentacja Włoch prowadzona przez legendarnego Arrigo Sacchiego, nie zakwalifikowała się na Euro `92 w Szwecji. Kluczowym starciem o awans okazała się wyjazdowa porażka z Norwegami 1:2. To ona zadecydowała, o tym, że na Euro pojechała reprezentacja ZSRR. Wydawałoby się, że kadra złożona z takich zawodników jak F. Baresi, P.Maldini czy R.Baggio nie ma prawa odpaść, a jednak... Zwycięzcą Euro `92 został drużyna, która wcale się nie awansowała na turniej. Dania pojawiła się w Szwecji, jedynie w wyniku politycznej decyzji o wycofaniu reprezentacji Jugosławii. Euro `92 - Był to ostatni turniej z udziałem ośmiu drużyn

Szwecja - eliminacje do mistrzstw Europy Anglia `96

Po raz pierwszy w historii na Euro wystąpiło szesnaście drużyn. Piętnaście prawo do startu uzyskało poprzez eliminacje, a gospodarze awans mieli zapewniony. Szwedzi poprzednie Euro zakończyli na półfinale, tak samo jak ostatnie mistrzostwa świata w 1994 roku w Stanach Zjednoczonych, dlatego Skandynawowie mieli wielkie ambicje przed turniejem w Anglii. Marzenia prysły wraz z eliminacyjnymi porażkami ze Szwajcarią i Turcją... Nawet Henrik Larsson nie wystarczył. Triumfatorem Mistrzostw Europy w 1996 roku okazała się drużyna Niemiec.

Chorwacja - eliminacje do mistrzostw Europy: Belgia & Holandia 2000

Reprezentacja Chorwacji była największą sensacją mundialu we Francji w 1998 roku. Okazało się, że słowo sensacja pasowało jak ulał. Chorwaci nie byli w stanie potwierdzić swojej klasy podczas eliminacji do turnieju w Belgii i Holandii. Gole Davora Sukera nie wystarczyły. Na domiar złego, Chorwacja nie awansowała na turniej, kosztem reprezentacji... Jugosławii. Co musiało być dodatkowym ciosem dla całego ich narodu.

Triumfatorem okazali się Francuzi, którzy pokonali w finale Włochów, chociaż do 90. minuty spotkania przegrywali 0:1.

Rustu Recber Rustu Recber Fot. Darko Bandic AP

Turcja - eliminacje do mistrzstw Europy: Portugalia 2004

Turcja nieoczekiwanie zajęła 3. miejsce podczas mundialu w Korei i Japonii w 2002 roku, ale wielu kibiców dość sceptycznie podchodziło do tego sukcesu.. Przywoływali liczne błędy sędziowskie, które wypaczyły wyniki (np. porażki Hiszpanii i Włoch). Brak awansu Turcji na Euro 2004 można było nazwać niespodziankę, ale i tak nie mogło się to równać sensacji - jaką było wygranie tego turnieju przez reprezentacje Grecji.

Arjen Robben Arjen Robben Fot. MIKE BLAKE

Holandia - eliminacje do mistrzostw Europy: Francja 2016

Brak awansu reprezentacji Holandii jest bez wątpienia najbardziej dotkliwą porażką z pośród wyżej wymienionych niepowodzeń. Turniej we Francji przyjmie rekordową liczbę uczestników, aż 24 zespoły. Absencja srebrnego i brązowego medalisty z ostatnich dwóch MŚ, to największa sensacja zakończonych eliminacji. Piłkarzy, na których oparty był sukces w 2010 i 2014 roku albo już nie ma: Giovanni van Bronckhorst, Mark van Bommel czy Dirk Kuyt, albo znacząco obniżyli swe loty (np. Wesley Sneijder czy Robin van Persie). Młodzież nie sprostała oczekiwaniom, a obecna formacja defensywna jest dziurawa jak sitko. Selekcjonerom reprezentacji Holandii (Guss Hiddink, a potem Danny Blind) na pewno nie pomogły także częste kłopoty zdrowotne lidera reprezentacji Oranje - Arjena Robbena.


Więcej o: