Nie żyje Kacper Tekieli, mąż Justyny Kowalczyk. Miał 38 lat

Kacper Tekieli nie żyje - poinformował portal dts24.pl. Polski wspinacz, a prywatnie mąż Justyny Kowalczyk-Tekieli, zginął w Alpach. Miał 38 lat.

Tragiczna informacja dotarła do nas w czwartek rano. Informację potwierdził portal dts24.pl, który jako pierwszy oficjalnie poinformował o śmierci Kacpra Tekielego, smutną wieść podały też portale zajmujące się tematyką górską. 

Zobacz wideo Jacek Magiera komentuje plotki o nowej pracy

W rozmowie z Radiem ZET informację potwierdził Jerzy Natkański, czyli dyrektor Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego. Według jego informacji Tekieli zginął w lawinie. 

W ostatnich dniach Tekieli przebywał w szwajcarskich Alpach, gdzie zdobywał kolejne czterotysięczniki. 9 maja za pośrednictwem mediów społecznościowych informował o wyprawie na Bishorn (4153 m), dwa dni później o Weissmies (4017 m) i Lagginhorn (4010 m).

Kacper Tekieli nie żyje

Ostatni post Tekielego ukazał się we wtorek. Było to zdjęcie plecaka na tle gór. W weekend wspinacz informował o zdobyciu Allalinhorn (4027 m), Strayhorn (4190 m) i Rimpfishhorn (4199 m). Góry były pasją i miłością Tekielego. 38-latek był nie tylko wspinaczem, ale też instruktorem z tytułem nadanym przez Polski Związek Alpinizmu.

W Tatrach przeszedł około 300 dróg wspinaczkowych, w szczególności większość najważniejszych ścian górskich. W 2010 r., w ramach VI International Elbrus Race, wbiegł w niecałe pięć godzin na wierzchołek Elbrusu, a dwa lata później wraz z Przemysławem Pawlikowskim zajął dwunaste miejsce w IX Biegu Rzeźnika.

Od 2010 r. był też uczestnikiem programu Polski Himalaizm Zimowy 2010-2015. W ramach tego projektu wziął udział w wyprawach na Makalu i Broad Peak Middle. W 2019 r. odniósł kolejne sukcesy w górach Europy. Jako czwarty lub piąty w historii dokonał podwójnego trawersu Matterhornu (przejścia wszystkich czterech grani z dwukrotnym zdobyciem wierzchołka w ramach jednej akcji górskiej), a 13 listopada samotnie i bez użycia liny pokonał północno-wschodnią ścianę Eigeru drogą Laupera. Obydwa te przejścia zostały zauważone przez media górskie świata.

W 2020 r. znalazł się na liście kilkudziesięciu nominowanych do nagrody Piolet d’Or, czyli najbardziej prestiżowego wyróżnienia alpinistycznego na świecie. Nominację zawdzięczał wejściu nową drogą na Snovasskjerdingan. W sierpniu tego samego roku zdobył wszystkie szczyty Wielkiej Korony Tatr w czasie 37 godzin i 28 minut, poprawiając poprzedni rekord o ponad 11 godzin.

Justyna Kowalczyk i Kacper Tekieli pobrali się pod koniec września 2020 r. Rok później na świat przyszedł ich syn Hugo. Kowalczyk-Tekieli towarzyszyła mężowi w trakcie wyprawy w szwajcarskie Alpy, pokazując w mediach społecznościowych zdjęcia z wyprawy.

 

Kowalczyk-Tekieli to dwukrotna mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna medalistka olimpijska, ośmiokrotna medalistka mistrzostw świata, czterokrotna zdobywczyni Pucharu Świata oraz czterokrotna zwyciężczyni prestiżowego Tour de Ski. Karierę zakończyła w 2018 r.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.