Iga Świątek nie zagrała takiego meczu od dwóch lat. Wystarczy spojrzeć na liczby

Jelena Rybakina wyrasta na tenisistkę, która znalazła patent na Igę Świątek. Kazaszka pokonała Polkę w dwóch setach 6:2, 6:2. Zdominowała numer jeden światowego rankingu na korcie, czego dowodem jest statystyka punktów ugranych w trakcie pojedynku.

To miał być rewanż Igi Świątek na Jelenie Rybakinie za porażkę w 1/8 finału Australian Open, ale Kazaszka jest w życiowej formie i w półfinale turnieju w Indian Wells była całkowicie poza zasięgiem Polki. Rybakina kilka razy przełamała Świątek, doskonale serwowała, a swoją dominację zaznaczała na początku obu setów. Polska tenisistka nie miała żadnych szans z Rybakiną grającą jak w transie. Dawno nie zdobyła tak mało punktów w jednym meczu.

Zobacz wideo Największy kryzys Lewandowskiego w karierze? "Nie pamiętam takich miesięcy"

Bolesna statystyka Igi Świątek

Jak wyliczyli statystycy z grupy Opta, Iga Świątek punktowała w meczu z Rybakiną tylko 37 razy. W perspektywie całego meczu to nie jest dobry wynik. Kazaszka wygrała 62 punkty.

Polka dawno nie miała tak słabej skuteczności w jednym spotkaniu. Ostatni tak słaby mecz przytrafił się jej w Dubaju dwa lata temu. Wówczas Świątek mierzyła się w 1/8 finału z Garbine Muguruzą, ugrała zaledwie 35 punktów w meczu, który przegrała w dwóch setach 0:6, 4:6.

Iga ŚwiątekIga Świątek i symboliczny smecz. "Przykro patrzeć". Było już 15-2 dla rywalki

"Jelena Rybakina jest zawodniczką, która straciła najmniej punktów w jednym meczu z Igą Świątek (37 w Indian Wells) od czasu Garbine Muguruzy w Dubaju w 2021 roku (35)" - oznajmili statystycy Opta na Twitterze.

Rybakina zmiażdżyła Świątek

Jeśli spojrzymy na statystyki meczowe i przebieg spotkania, to nie ma co się dziwić, że Świątek nie miała żadnych szans z Rybakiną. Kazaszka aż pięć razy przełamała Polkę, zaserwowała siedem asów. Do tego zdobyła 28 punktów przy własnym pierwszym serwisie i 16 punktów po returnie pierwszego serwisu. W tych elementach Świątek odstawała od Rybakiny, bo wygrała odpowiednio zaledwie 12 i 6 punktów.

Już na początku pierwszego seta Rybakina wyglądała na mocną, kiedy prowadziła 3:0, a na koniec partii ugrała dwa decydujące gemy. W drugim secie grała jeszcze lepiej, doprowadzając w pewnym momencie do stanu 5:0. Miała zatem serię siedmiu kolejnych wygranych gemów.

Iga ŚwiątekTo miał być atut. Iga Świątek zwróciła uwagę na tę samą kwestię co Rosjanin

Szybkie kończenie spotkań to zazwyczaj była specjalność Świątek, ale tym razem warunki dyktowała Rybakina. Mecz trwał godzinę i 17 minut.

Kazaszka zagra w finale turnieju w Indian Wells z Aryną Sabalenką, więc będzie mogła zrewanżować się Białorusince za finał tegorocznego Australian Open.

Więcej o: