Regaty w Olsztynie

W Olsztynie na jeziorze Krzywym, rywalizowali najlepsi zawodnicy klasy 730. Zwyciężył finalista ostatniej edycji regat Grand Prix 730 - Robert Janecki. Drugie miejsce zajął Maciej Cylupa z załogą Deceuninck'u

Regaty rozegrane zostały w widowiskowej formule Match Racing, charakteryzującej się tym, że w każdym wyścigu brały udział tylko dwie załogi. Poszczególny team musiał zmierzyć się z każdym przeciwnikiem. W piątek i sobotę odbyły się eliminacje. Rozegrano łącznie 56 wyścigów. Po zakończeniu rundy rewanżowej ustalona została kolejność zawodników. Czterech najlepszych weszło do. W grupie tej znaleźli się: Speedy Gonzales (Olsztyn), Deceuninck (Gliwice), Oktant (Gdynia), Big Star (Olsztyn).

Do finału awansowała załoga Deceunincka. Team Macieja Cylupy o pierwsze miejsce walczyć musiał z ubiegłorocznym zwycięzcą Grand Prix - załogą jachtu VW Passat ze sternikiem Robertem Janeckim.

Walka finałowa, która odbyła się w niedzielę, toczyła się do trzech wygranych. Bez większych problemów wygrała załoga Janeckiego 3:0. Dowodzona przez Janeckiego załoga VW Passat wygrała w bieżącym sezonie prawie wszystkie regaty w klasie 730.

Regatom towarzyszył zmienny wiatr, dochodzący w podmuchach do czterech stopni w skali Beauforta. Zawody, odbywające się w zdobywającej coraz większą popularność formule match racing, przyciągnęły na olsztyńską plażę miejską bardzo dużą, jak na zawody żeglarskie, widownię.

Wyniki Grand Prix 730

1. VW Passat (Robert Janecki - sternik, Przemysław Tymoszuk, Zbigniew Gutkowski, Marek Stańczyk)

2. Deceuninck (Maciej Cylupa - sternik, Dominik Niśkiewicz, Marcin Spałek, Ireneusz Faron)

3. Speedy Gonzales (Rafał Radzki - sternik, Arkadiusz Sendlewski, Krzysztof Chodkowski, Grzegorz Witkiewicz)

4. Oktant

5. Big Star

6. POL 4404

7. NIVEA Błękitne Żagle

8. Nessie

9. Ester