Transfery w polskiej lidze: Sprzedaje Polonia kupuje Wielkopolska

Najciekawsze transfery: Bąk, Dziewicki, Bartczak i Mielcarski w Amice. Woś i Rocki w Groclinie. Gajtkowski i Kaliszan w Lechu.

AMICA WRONKI

Na testach w Arsenale Kijów przebywa Tomasz Sokołowski. Warunki kontraktu z Amicą uzgodnił za to Grzegorz Mielcarski, który ostatni oficjalny mecz rozegrał w barwach AEK Ateny jesienią 2001 r. Klub testuje byłego bramkarza Odry Opole Marcina Fecia i napastnika z Jugosławii.

Nowi piłkarze: Arkadiusz Bąk, Piotr Dziewicki, Mateusz Bartczak (wszyscy Polonia Warszawa), Grzegorz Mielcarski (wolny transfer).

Odeszli: Grzegorz Król, Remigiusz Sobociński, Ireneusz Kościelniak (szukają klubów).

GROCLIN GRODZISK

Wczoraj treningi rozpoczął Radosław Sobolewski z Wisły Płock, który stara się o rozwiązanie kontraktu z winy klubu (grał ostatnio w rezerwach).

Nowi piłkarze: Jan Woś (Ruch Chorzów), Piotr Rocki (Odra Wodzisław).

Odeszli: Andrzej Janeczek, Przemysław Bereszyński, Dariusz Jackiewicz (szukają klubów).

DOSPEL KATOWICE

Krzysztof Gajtkowski za 1,1 mln zł przeszedł do Lecha Poznań. Takie warunki uzgodnił wczoraj w Poznaniu prezes Piotr Dziurowicz.

Nowi zawodnicy: Krystian Czyżo (trzecioligowy MK Górnik Katowice), Tomasz Owczarek (przed trzema laty występował w Wiśle Kraków). Mówi się również o pozyskaniu Dariusza Patalana z GKS Bełchatów, Kameruńczyka Ferdinanda Chifona (ostatnio Pogoń Szczecin) oraz napastnika Moussy Yahayi z Nigru (Legia).

Odszedł: Gajtkowski (Lech).

GÓRNIK ZABRZE

Z Hannoverem 96, 1. FC Nuernberg i Borussią Moenchengladbach negocjuje Andrzej Niedzielan. Wolną rękę w poszukiwaniu zespołu dostał też bramkarz Andrzej Bledzewski, którym interesuje się ponoć jeden z klubów belgijskich.

Nowi zawodnicy: napastnik Adrian Sikora (Podbeskidzie Bielsko-Biała), bramkarz Grzegorz Kubica (ostatnio grał w FC Pori Jaaz, Finlandia).

GARBARNIA JAWORZNO

Klub zainteresowany jest Maciejem Bykowskim i Andrzejem Krzyształowiczem (obaj Polonia Warszawa) oraz Grzegorzem Królem (Amica), Robertem Dymkowskim (Widzew) i Yahayą (Legia).

Odeszli: Marek Tokarz i Damian Galeja (obaj drugoligowy Ruch Radzionków).

KSZO OSTROWIEC

Działacze, szukając pieniędzy, najpierw wystawili wszystkich piłkarzy na listę transferową (z marnym efektem), a potem zwrócili się o pomoc do Mirosława Stasiaka, sponsora drugoligowej Ceramiki Opoczno. Rozmowy odbędą się w przyszłym tygodniu. Prawdopodobnie w najbliższych dniach zaproponują też piłkarzom nowe, niższe kontrakty.

Odszedł: Arkadiusz Bilski (trzecioligowy Kolporter Korona Kielce).

LECH POZNAŃ

Bohumil Panik, były współpracownik Libora Pali i Wernera Liczki, został dyrektorem sportowym i ma nauczyć piłkarzy gry w ustawieniu 4-4-2 (dotychczas Lech grał 4-3-3). Klub testuje też Francuza Yannicka Rotta, który w Strasbourgu i Tuluzie rozegrał blisko 170 spotkań w ekstraklasie francuskiej. Ostatnio grał w II-ligowym US Creteil.

Nowi zawodnicy: Martynas Cikas (Atlantas Kłajpeda), Mirko Poledica (Vojvodina Nowy Sad), Jarosław Białek (powrót z wypożyczenia do Aluminium Konin), Arkadiusz Kaliszan (Polonia Warszawa), Dawid Topolski (SKP Słupca), Gajtkowski (Dospel).

Odeszli: Artur Bugaj, Waldemar Przysiuda, Arkadiusz Miklosik (wszyscy Ceramika Opoczno), Leszek Zawadzki, Maciej Nuckowski, Grzegorz Matlak (szukają klubów), Mariusz Mowlik (wypożyczenie do Polonii Warszawa).

LEGIA WARSZAWA

Mistrz Polski nie ma pieniędzy, więc prawdopodobnie "wzmocni się" mało znanymi Jugosłowianami. Np. w piątek przyjeżdża na testy 23-letni prawy pomocnik Ajazdin Nuhi, który jesienią nie rozegrał żadnego meczu w lidze w Partizanie Belgrad. Odejść może za to obrońca Siergiej Omieljańczuk, który jest na testach w Arsenale Kijów.

Odeszli: Tomasz Łapiński (Widzew), Marek Citko (szuka klubu).

ODRA WODZISŁAW

Zawodnicy skarżą się, że pensje i premie nie są płacone w terminie. Piotr Rocki odszedł do Groclinu, Paweł Sibik ma oferty z Cypru i Izraela. Na stadionie w Wodzisławiu trwa instalowanie sztucznego oświetlenia (koniec prac w maju). Koszt inwestycji to ok. 3,8 mln zł.

Nowi piłkarze: Piotr Szymiczek i Rafal Owczarek (z rezerw Odry).

Odszedł: Rocki (Groclin).

POGOŃ SZCZECIN

Prezes Les Gondor zawiesił treningi i grozi wycofaniem zespołu z rozgrywek, jeśli miasto szybko nie przekaże mu działek wokół stadionu. Mimo to część piłkarzy ćwiczy sama, dziś w Szczecinie ma się też zjawić trener Jerzy Wyrobek.

Odeszli: Tomasz Romaniuk (zrezygnował z gry).

POLONIA WARSZAWA

Klub jest bankrutem i dlatego - w zamian za zrzeczenie się roszczeń - mogło z niego odejść kilku podstawowych piłkarzy. Jeśli ktoś trafi na Konwiktorską, to będą to mało znani piłkarze z niższych lig (np. Nigeryjczyk Gallardo z trzecioligowej Gwardii Warszawa).

Odeszli: Emmanuel Ekwueme, Maciej Scherfchen (Widzew Łódź), Kaliszan (Lech), Bąk, Dziewicki, Bartczak (Amica).

RUCH CHORZÓW

Nowi piłkarze: Sergiusz Wiechowski (Widzew), Aaran Lines (trzecioligowy Dresdner SC), Sebastian Nowak (Górnik Jastrzębie), Łasza Rekwiaszwili (II liga gruzińska).

Odeszli: Jan Woś (Groclin), Sławomir Paluch (koniec kariery), Mariusz Śrutwa, Bartłomiej Jamróz, Sebastian Skoczylas, Jarosław Potok, Kamil Loch (rezerwy lub szukają klubu).

WIDZEW ŁÓDŹ

Podpisano umowę z właścicielami kilku firm z podłódzkiego Rzgowa - braćmi Gałkiewiczami. Co miesiąc przez trzy lata mają oni przekazywać 100 tys. zł. Piłkarze prawdopodobnie znów będą reklamować na koszulkach Indesit, a sponsorem pozostanie Strabag (milion złotych rocznie).

Nowi piłkarze: Scherfchen, Ekwueme (Polonia), Piotr Mosór, Jerzy Podbrożny (Wisła Płock), Marcin Morawski (drugoligowa Ceramika Opoczno), Łapiński (Legia), Adam Cichoń (trzecioligowa Fortuna Köln), Przemysław Urbaniak (powrót z drugoligowego Peristeri Ateny).

Odeszli: Clement Beaud (powrót do Kamerunu), Hermes (Kolporter Korona), Darcy Monteiro (wyjazd do Chin).

WISŁA KRAKÓW

Wczorajszy szwedzki dziennik "Expressen" poinformował, że 24-letni pomocnik Jonas Wallerstedt z IFK Norrkoping nie wyklucza przyjazdu na testy do Krakowa. - Nic na ten temat nie wiem - skomentował trener Henryk Kasperczak.

Trwają negocjacje z Osasuną w sprawie Kamila Kosowskiego. Za to poważne kontuzje wyleczyli już bramkarz Artur Sarnat, pomocnik Kazimierz Moskal i napastnik Tomasz Frankowski. W najbliższych dniach w Krakowie mają się pojawić na testach piłkarze z Nigerii.

WISŁA PŁOCK

Klub chciałby pozyskać za darmo Rafała Lasockiego z KSZO i Rafała Grzelaka z Widzewa.

Odeszli: Jerzy Podbrożny, Piotr Mosór (Widzew Łódź).

ZAGŁĘBIE LUBIN

KGHM nadal nie wykupił większościowego pakietu akcji klubu i w najbliższym czasie nie przekaże na konto Zagłębia wielkich pieniędzy. Powodem jest 25 mln zł długu klubu względem miasta, a KGHM nie chce przejmować zadłużonej spółki. Zrobi to dopiero wtedy, gdy miasto umorzy dług, a w zamian za to przejmie obiekty klubu.

Nowi piłkarze: Dymitrij Kłabukow (definitywnie wykupiony z Torpedo Moskwa). W kręgu zainteresowań są też pomocnik Jero Shakpoke (III liga włoska), napastnik Brasilia (rezerwy Energie Cottbus) i napastnik Krzysztof Kłosiński (NEA Salamina). Na testach przebywa też 31-letni boczny pomocnik z Chorwacji Goran Gersak (ostatnio w Slovenie Belupo; zaliczył kilka występów w reprezentacji Chorwacji, ale w piłce halowej). W połowie stycznia do Lubina ma dotrzeć drugi pomocnik z Chorwacji.

Odeszli: Zbigniew Grzybowski (drugoligowy Wacker Burghausen), Bogusław Lizak (Arka Gdynia?).