Wyjątkowe zawody w Hali Sportowej Częstochowa. Już w niedzielę

W niedzielę 29 maja w Hali Sportowej ?Częstochowa? spotkają się modelarze z całej Polski. Będą walczyć o prymat w Ogólnopolskich Zawodach Modeli Halowych w klasach F1D i A6, a zdobyte punkty zostaną zaliczone do tegorocznego Pucharu Polski.

W klasie F1D wystartują zawodnicy z modelami latającymi swobodnie, których śmigiełko napędzane jest gumką. To konstrukcje bardzo lekkie, bo ważące zaledwie 1,4 g. Przy tym wcale niemałe. Trudno to sobie wyobrazić, ale ten ledwie półtoragramowy model jest długi na 70 cm i posiada ponad półmetrową rozpiętość skrzydeł. Konstrukcje F1D wykonane są z balsy pokrytej folią, której grubość nie przekracza 0,5 mikrona. - W środowisku modelarzy mówimy, że to nie model, a jego dusza - zdradza Mariusz Wrona z modelarni Aeroklubu Częstochowskiego. Podczas lotu taki samolot wygląda jak olbrzymia ważka, której skrzydła mienią różnymi kolorami. A latać potrafi długo, nawet ponad 20 minut z prędkością 1 m/s. Wygląda to jak film w zwolnionym tempie. Podczas zawodów pojawi się krajowa czołówka modelarzy startujących w tej klasie. Do rywalizacji dopuszczeni zostaną wyłącznie zawodnicy posiadający licencje sportowe.

Takiego dokumentu nie będzie się wymagać od startujących w klasie A6, którą Aeroklub Polski ustanowił głównie z myślą o najmłodszych modelarzach. To również samoloty napędzane gumką, ale mocno uproszczone. Takie, których wykonanie nie nastręcza specjalnych trudności młodym modelarzom. Choć tu loty nie są już tak długie, bo zaledwie kilkuminutowe, to rywalizacja jest pasjonująca z uwagi na różną charakterystykę modeli - sposób i dokładność ich wykonania.

- Obydwie konkurencje są niezwykle widowiskowe. O ile zawodnikom towarzyszą emocje związane z rywalizacją, to publiczność ma zagwarantowane wyjątkowe i pasjonujące widowisko cieszące oko - przekonuje Mariusz Wrona. To także okazja do wykonania wyjątkowych zdjęć i filmów.

W przerwie startów punktowanych organizatorzy zaproszą dzieci do udziału w zabawie pod hasłem Amigo Cup. Jej uczestnicy będą puszczać papierowe modele na odległość.

Zawody rozpoczną się o godzinie 11. Trzy poprzedzające rywalizację godziny zawodnicy będą mogli przeznaczyć na treningi. Rejestracja uczestników w dniu zawodów. Szczegóły na plakacie.

Więcej o: