• Link został skopiowany

Lekkoatletyka. Bieg ku czci Bronisława Szwarca - dwa tysiące osób na starcie

Biegiem dwa tysiące uczniów poznańskich szkół uczciło pamięć Bronisława Szwarca - zgilotynowanego w 1942 roku przez Niemców za działalność konspiracyjną
Memoriał Bronisława Szwarca
POSiR

Bieg odbył się Polanie Harcerza w pobliżu Jeziora Maltańskiego. Rywalizacja odbywała się w ramach Poznańskich i Powiatowych Igrzyskh Młodzieży Szkolnej w Biegach Przełajowych, rozgrywanych w ramach Memoriału Bronisława Szwarca. Mimo niskiej temperatury i silnego wiatru na starcie stanęło prawie 2 tysiące uczniów.

Tak wysoka frekwencja ucieszyła organizatorów, którymi byli Szkolny Związek Sportowy "Wielkopolska", Uczniowski Klub Sportowy i Szkoła Podstawowa nr 51 im. Bronisława Szwarca oraz Młodzieżowy Ośrodek Sportowy POSiR. Na najlepszych czekały pamiątkowe puchary, medale, nagrody oraz kwalifikacje do finałów wojewódzkich. Dla wszystkich biegaczy organizatorzy przewidzieli ciepły posiłek i herbatę, nie zabrakło także dopingu zespołu cheerleaderek.

Bronisław Szwarc, którego uczcili biegacze, był przed wojną znakomitym lekkoatletą, medalistą mistrzostw Polski w biegach na średnich dystansach. Czterokrotnie zwyciężał w biegu licznym o nagrodę "Kuriera Poznańskiego" - niezwykle prestiżowych zawodach w Poznaniu. Gdy wybuchła wojna, zaangażował się w konspiracyjną działalność Narodowej Organizacji Bojowej w Poznaniu. Wpadł w grudniu 1940 roku, a 24 marca 1942 roku Niemcy stracili go w więzieniu we Wrocławiu. Został zgilotynowany.

Więcej o:

Komentarze (0)

Lekkoatletyka. Bieg ku czci Bronisława Szwarca - dwa tysiące osób na starcie

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy - napisz pierwszy z nich!

Zgłoś komentarz

Czy masz pewność, że ten post narusza regulamin?

Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę
Dziękujemy za zgłoszenie

Komentarz został zgłoszony do moderacji

Nadaj nick

Nazwa użytkownika (nick) jest wymagana do oceniania, komentowania oraz korzystania z forum.

Wpisz swój nick
Wystąpił błąd, spróbuj ponownie za chwilę

Użyj od 3 do 30 znaków. Nie używaj polskich znaków, wielkich liter i spacji. Możesz użyć znaków - . _ (minus, kropka, podkreślenie).