Znamy lubelskiego koordynatora Euro U-21. To znany arbiter piłkarski

Lublin będzie jednym z miast - gospodarzy Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej mężczyzn do lat 21. Impreza odbędzie się w czerwcu 2017 roku. We wtorek w ratuszu ogłoszono nazwisko lubelskiego koordynatora tego projektu - został nim międzynarodowy sędzia piłkarski Paweł Gil.

Turniej zostanie rozegrany w sześciu polskich miastach - oprócz Lublina mecze będą się odbywały w Bydgoszczy, Gdyni, Kielcach, Krakowie i Tychach. W zawodach wystartuje 12 drużyn, które zostaną podzielone na trzy grupy liczące po cztery zespoły. PO zakończeniu fazy grupowej odbędą się dwa półfinały, a potem finał. Ogółem zostanie rozegranych 21 spotkań, a w każdym z miast odbędą się minimum trzy mecze. Początek mistrzostw zaplanowano na 16 czerwca, a finał odbędzie się 30 czerwca.

- Chcę podziękować prezesowi PZPN Zbigniewowi Bońkowi, który jeszcze na w trakcie budowy Areny Lublin obiecał współpracę i słowa dotrzymał - stwierdził podczas spotkania w ratuszu prezydent Lublina Krzysztof Żuk. - Jesteśmy jednym z miast-gospodarzy Euro U-21. Jest to drugi co do ważności turniej UEFA w męskiej piłce nożnej, w którym zagrają najbardziej perspektywiczni młodzi piłkarze z całej Europy. To dla nas szansa na promocję Lublina na arenie międzynarodowej. Tak się składa, że impreza odbędzie się w roku obchodów 700-lecia istnienia Lublina, co jest dodatkową okazją do pokazania miasta turystom, którzy przyjadą oglądać ten turniej.

Wielce odpowiedzialną funkcję koordynatora projektu dla Miasta Lublina ds. organizacji tego turnieju powierzono Pawłowi Gilowi, znanemu zawodowemu arbitrowi piłkarskiemu, który od 2009 roku jest międzynarodowym sędzią FIFA.

- Przede wszystkim chcę podziękować za tę nominację, to dla mnie wielkie wyróżnienie. Uczestniczyłem w turnieju finałowym Euro U-21 w 2013 roku. Wówczas mistrzostwa odbywały się w Izraelu. Obserwowałem przebieg imprezy od strony organizacyjnej. Wierzę, że zdobyte tam doświadczenie wykorzystam teraz w Polsce. Dołożę wszelkich starań, aby wszystko zostało przygotowane na najwyższym poziomie - zapewnił Paweł Gil.

Turniej w Polsce to naprawdę wielkie wyzwanie, bo po raz pierwszy w tej imprezie wystąpi 12 drużyn. - Robimy większą imprezę niż Euro 2012 - podkreślił Michał Langer, przedstawiciel Lokalnego Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy UEFA EURO U21 Polska 2017, Koordynator ds. Miast Gospodarzy i Miejsc Oficjalnych. - A to dlatego, że przeprowadzamy tę imprezę sami i to w sześciu miastach. Wymaga to od nas dużo więcej pracy. Natomiast jeśli chodzi o współpracę z Lublinem, to muszę powiedzieć, że jest ona na bardzo wysokim poziomie.

Eliminacje do Euro U-21 zakończą się w listopadzie 2016 roku. Na przełomie listopada i grudnia w Krakowie odbędzie się losowanie grup turnieju finałowego. Oczywiście Polska jako gospodarz ma zagwarantowany start w tej imprezie.

DYSKUTUJ Z NAMI O LUBELSKIM SPORCIE NA FACEBOOKU

Copyright © Agora SA